Archívum

VÁLOGASS FOLYAMATOSAN BŐVÜLŐ KÍNÁLATUNKBÓL,
MIND MAGAD, MIND CSALÁDTAGJAID SZÁMÁRA!
RENDELD HÁZHOZ FITNESS KONYHÁNK FINOMSÁGAIT!
ISMERKEDJ MEG AZOKKAL A SPORTOS ÉLETMÓDHOZ
KAPCSOLHATÓ TERMÉKEKKEL, AMELYEKET HASZNÁLOK!
KUKKANTS BE ÚJ WEBSHOPUNKBA!
AZ EGÉSZSÉG NAGY KINCS, MEGŐRZÉSÉHEZ TENNI KELL,
EBBEN NYÚJTOK SEGÍTSÉGET SZÁMODRA!
ISMERKEDJ MEG A SÚLY-KONTROLL PROGRAMMAL!

Tavaszi böjt

A cikk megjelenési deje: 2010.03.22. A benne szereplő információk a megjelenés idején pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
gyumkosar240.jpgMinden tavaszhoz hozzátartozik a természet megújulása. Ilyenkor környezetünket is próbáljuk felfrissíteni, elûzni a telet. Ehhez tartozik a tavaszi nagytakarítás, a téli ruhák kimosása után azok jó mélyre elrakása, lakásunk barkával való feldíszítése, stb. Miért pont a téli hónapokban megfáradt szervezetünket ne frissítenénk fel egy tavaszi böjttel? Íme, néhány gondolat a böjtrõl, böjtölésrõl.

 

 

A böjt mindenkinek mást jelent, és más-más okból szánjuk rá magunkat. Ez elsõsorban a böjtök sokféleségébõl adódik.

 

De mi is a böjt?
Akkor beszélhetünk böjtrõl, amikor a böjtölõ ember tudatosan mond le a táplálék felvételérõl egy adott ideig, nem külsõ hatásra, hanem saját elhatározásból. Egy mondattal összefoglalva a böjtök célja a szervezet, a lélek és a szellemi képességek regenerálása.


A böjt fajtái közt érdemes megemlítenünk egy kevésbé drasztikus formát, amelyet akár a mindennapjainkba is becsempészhetünk egészségünk megõrzése érdekében. Ez nem más, mint a gyümölcskúra. Egy-egy gyümölcsnapon 1-1,5 kiló friss gyümölcsöt ajánlanak elfogyasztani napi 5x-i étkezésre bontva. Azonban hiába van tele az összes friss gyümölcs értékes folyadékkal, a gyümölcsnapon is sok szénsavmentes ásványvizet, vagy pí vizet, esetleg lúgos vizet érdemes inni. gyumolcsle240.jpg

 

A böjt tényleg méregtelenít?
A szó szoros értelmében ez nem igaz. Egészséges ember, akinek normális vesemûködése van, és rendben az emésztése is, annak a szervezete nap mint nap „méregtelenít". A vese, mint szûrõállomás megtisztítja a vért a nemkívánatos elemektõl. A toxikus anyagok eltávolítása a májon, vesén, a bélrendszeren, tüdõn és bõrön keresztül megtörténik. Azonban ha úgy közelítjük meg, hogy naponta sok olyan alapanyagot, ételt fogyasztunk, amely megterheli szervezetünket, nagy munkát ró rá, akkor bizony egy böjttel hatásosan tudjuk tehermentesíteni szervezetünket, tehát az nem vitatható, hogy egészséges ember esetén a böjtnek van áldásos hatása.

 

Tudtad?
Ha hosszabb és szigorúbb böjtöt tartasz, akkor kb. a harmadik-negyedik napon megszûnik az éhségérzet. Ez annak köszönhetõ, hogy a szervezet sav-bázis háztartása eltolódik savi irányba, és ez automatikusan csökkenti azoknak a hormonoknak a termelõdését, amelyek az étvágyat fokozzák.

 

A hosszabb és szigorúbb böjtben (teljes böjt, léböjt, gyógyböjt) rejlenek veszélyek is! Ezért nem mindenkinek ajánlott a böjtölés. Böjtölni nem javasolt a krónikus betegségben szenvedõknek, de ha mégis szeretnék kipróbálni, konzultáljanak kezelõorvosukkal. Nem ajánlható gyermekeknek, terhes- és szoptatós anyáknak, illetve idõseknek sem.

 

Tudtad?
Még a vallási böjtök alól is felmentést kaptak a:
- 21 éven aluliak
- 60-ik évet meghaladott öregek
- betegek
- terhesek és szoptató anyák
- akik igen nehéz és erõt fogyasztó munkákat végeznek
- és mindazok, akiknek bizonyítottan a böjt egészségük ártalmára lenne

 

Az orvosok és a táplálkozástudományi szakemberek szerint a böjt, vagyis a szilárd ételek egy-egynapos elhagyása nemcsak az elhízottak számára ajánlott, hanem hasznos lehet többek közt a magas vérnyomással, köszvénnyel küszködõk számára is. Azonban fontos tudni, hogy a böjt nem fogyókúra! Nem lehet vele az elhízást kezelni. A böjt során néhány kilótól megszabadulhatunk ugyan, de ez a testsúlycsökkenés a néhány napos böjtök során csak minimális, és a böjt befejeztével az elõzõ testsúly visszaáll. A böjtöt azonban felhasználhatjuk arra, hogy az 1-2 napos böjt után könnyebb a túlsúlyosaknak megpróbálkozni az életmódváltással, és áttérni a diétás, zsír- és kalóriaszegény étrendre.

 

Ha ennél részletesebben meg szeretnél ismerkedni a böjttel és annak hátterével akkor nincs más dolgod, mint elolvasni a következõ két cikkünket:

 

böjt 1. rész

 

böjt 2. rész