Kérdés:

Szia!Segítségedet kérném, a következõ számomra már kínos méreteket öltött problémám megoldásához, ami a következõ: 20 éves vagyok, heti 4szer járok sportolni (aerobik, spinning) és igyekszem meginni a napi 2-2,5 liter folyadékot(sajnos csak ennyit kíván a szervezetem).Rostbangazdag, sok zöldséggel és gyümölccsel kiegészített étrendet alakítottam ki magamnak, már több, mint egy éve.Ám mindezek ellenére sem sikerül, úgymond "önszántamból", külsõ "gyógyszeres" beavatkozás nélkül megbírkóznom a székletürítés problémájával.Kisgyermek korom óta kísér ez a dolog és azt hiszem most jött el a pillanat, hogy nem bírom tovább tolerálni. Konzultáltam háziorvosommal is ezügyben, ám említésre méltatlan "segítséget" kaptam tõle. Végsõ elkeseredésemben fordulok most hozzád, s érdeklõdöm valami megoldás után.Várom mielõbbi válaszod. Üdvözlettel: Júlia

Válasz:

Kedves Júlia!

Abból amit leírtál arra következtetek, hogy nem valószínû, hogy újat tudok mondani neked, hiszen már mindent megtettél annak érdekében, hogy rendezõdjön ez a probléma nálad. Ennek ellenére azért összefoglalnám a legfontosabb ismérveit a rostgazdag étrendnek:
- rengeteg gyümölcs és zöldség fogyasztása (lehetõség szerint héjjal együtt); az egészséges táplálkozási ajánlások szerint napi legalább 50 dkg-t kellene elfogyasztani, de az sem baj, ha 60-80 dkg/nap a zöldség/gyümölcs fogyasztás
- gabonafélét is kellene fogyasztani - megfelelõ minõségût választva: teljes õrlésû lisztekbõl készült pékárut (elsõsorban az alacsonyabb GI-vel rendelkezõ durumliszt, zabliszt az ajánlott, de jó pl.: a tönkölybúzaliszt is). A zabkorpa, zabpehely is fontos rostforrások. Fontos, hogy a cereáliák ne maradjanak ki az étrendedbõl, mert ezek nélkül szinte elképzelhetetlen a megfelelõ rost bevitel. Ha nem tudod elképzelni, hogyan csempészhetnéd bele az étrendedbe úgy a zabkorpát vagy zabpelyhet, hogy az finom is legyen, akkor próbáld ki pl.: a rakott karfiolt úgy, hogy rizs helyett zabpehellyel készíted, vagy a tejberizs helyett gyümölcsös zabkását készítesz. A zabkorpát könnyen használhatod finom sütemények készítéséhez, pl. a honlapunkon megtalálod a vele készült muffin receptjét is.
- folyadék, folyadék, folyadék! Hiába viszel be megfelelõ mennyiségû rostot, ha nem iszol megfelelõ folyadék mennyiséget! A rostnak fontos tulajdonsága, hogy folyadékot von magához, és abban megduzzad. Ezt mindenképpen megteszi. Ha nincs megfelelõ mennyiségû folyadék, akkor a bélnedveket használja fel, dugót képezve, és ezzel pont az ellenkezõ hatást váltja ki, mint amit szeretnénk elérni vele. Szervezetünknek napi 2,5-3 liter mennyiségû folyadék pótlására van szükség. Ennek nagy részét italok formájában fogyasztjuk el, kisebb részét azonban az élelmiszereinkben/ételeinkben található folyadékokkal pótoljuk (lédús gyümölcsök, zöldségek, fõzelékek, levesek, stb.). Ital formájában legalább 1,5-2 l fogyasztása ajánlott.

- ha végképp semmi nem segít, akkor szilvalekvárt szoktak javasolni, a benne lévõ szénhidrátfajta miatt.

- hasznosak a különbözõ élõflórás kefir és joghurtkészítmények is, amelyek segítenek akkor is, amikor pl. egy antibiotikumos kezelés kipuszítja a normál bélflóránkat is.

Sajnos a hashajtókhoz hozzászokik a szervezet, és ha hosszú távon fogyasztottuk, akkor a szervezet saját bélmozgása még renyhébb lesz, mint elõtte, szélsõséges esetben le is állhat gyógyszer nélkül. Lehetséges, hogy ez is az okok közt szerepel, amiért bármit próbálsz, nem tûnik semmi hasznosnak. Sajnos ennél több javaslatot én sem tudok mondani, remélem, az étrended változtatásával hosszú távon javulást fogsz tapasztalni. Kitartást kívánok hozzá!

Üdvözlettel,

Varga Anna

ui.: bizonyos cukorhelyettesítõk nagyobb mennyiségû fogyasztása is fokozza a bélperisztartikát, de ezt nem lehet jó szívvel ajánlani, mert normális esetben ozmotikus hasmenést okoz, ami hosszú távon felszívódási zavart is okozhat + nem nagy mennyiségû fogyasztása sok kalóriát is tartalmaz. Ellenmondásos, de igaz: ezek a cukorhelyettesítõk vannak a legtöbb diabetikus csokiban. Ezért van az, hogy 1 tábla cukorbetegeknek szánt csoki elfogyasztása normál esetben biztosan hasmenést okoz, és erre a csomagoláson figyelmeztetést is írnak. Kis mennyiségnél pedig nem biztos a perisztartika fokozása, de esetleg ezt is megpróbálhatnád (ezen a hatáson alapul a szilvalekvár teória is!). Ha kipróbálod, nem biztos, hogy csokival kellene, mert az normál esetben hasfogó.

Ha bármilyen kérdésed lenne még, írj!