Kérdés:

Nagyon köszönöm az eddigi segítséged! A T2-es menüt rendelem változatlanul, és nem nagyléptékben, de 1-1,5 kg-ot fogyok hetente.:-) A zabkását már az egész családom imádja, de több olyan is van, amit szívesen fogyasztanának. Ilyen pl. a "kókuszhab, joghurtos málnahab". Ezek elkészítéséhez nagyon szeretnék segítséget kérni! Az elmúlt években rengeteget olvastam az egészséges táplálkozásról,de néhány dolgot szeretnék tisztázni! Elöljáróban annyit mondanék, hogy két kisfiunk van (a kisebbik 2 éves, a nagyobbik még nincs 4), akik igen nagy súllyal, 4400 és 5000 grammal születtek. A pici most is igen "erõs", a nagyobbik fiunk pedig nagyon vékonyka. Így elsõsorban azt szeretném megtudni, hogy az ételek édesítésére mit használhatok, ami nekik nem árt. Az édesítõszerekrõl már mindenfélét hallottam! Mit tehetek a süteményekbe cukor helyett, ami mennyiségben is helyettesíti azt? A T2-es menüben szinte mindent ami sült éppencsak megsütve kapok. Nekem van olyan fõzõrendszerem, amiben tudok zsiradék nélkül sütni, és víz nélkül párolni. Süthetem-e benne pirosra a húsokat, és lehetnek-e a zöldségek puhábbak (nem szétfõzöttek)? A fõzelékek, levesek sûritéséhez milyen lisztet, vagy esetleg étkezési keményítõt jobb használni? És van még egy sarkallatos kérdés:a panírozott ételek. Ezeket el lehet egyáltalán egészségesen készíteni? :-) Mivel panírozzak? Elnézést kérek ezért a rengeteg kérdésért, de néhány hét tapasztalatgyûjtés után valamennyiõnknek a Súlykontroll Program elve szerint szeretnék fõzni. Elõre is nagyon köszönöm a segítséged!

Válasz:

A habok pontos elkészítését meg fogom kérdezni a szakácstól, és ahogy megkaptam, újra írok. :)
Az édesítés felnõttek esetén egyszerû: szacharin, Na-ciklamát, aceszulfám-K vagy aspartam alapú asztali édesítõszerek megfelelnek a célnak, mert nem tartalmaznak (vagy csak elhanyagolható mértékben) kalóriát, nem emelik a vércukorszintet, így nem tudnak hizlalni, mint a cukor. Gyerekek esetén már más a helyzet. Ha jól tudom, akkor jelenleg 6 éves korig nem ajánlják az édesítõszerek használatát az esetükben. Ennek elég prózai az oka: nincs még évszázados tapasztalat a hatásaikról, és bár jelenleg teljesen ártalmatlannak nyilvánították õket a hivatalos szervek, gyerekek esetében a „jobb félni, mint megijedni" elvet alkalmazva nem ajánlják a használatukat. Én legjobb édesítõnek gyerekek esetén a mértékkel alkalmazott mézet tartom, mert nem csupán „üres kalória", mint ahogy a cukor (üres kalóriáról akkor beszélünk, ha nem tartalmaz semmilyen hasznos anyagot), hanem tartalmaz vitaminokat, ásványi anyagokat, enzimeket, aminosavakat is. Azonban sajnos energiatartalma szinte azonos a cukoréval, ezért fogyókúrában nem szoktuk javasolni. Gyermekeknél egyébként csak nagyon indokolt esetben szoktak fogyókúrát ajánlani, ezt a javaslatot mindig megelõzni az egészséges életmódra való szoktatás. Az egészséges életmódba pedig belefér a méz is, csak figyelni kell a mennyiségre.
Igen, lehet puhábbra és sültebbre készíteni a zöldségeket, húsokat. Ez annyiban befolyásolja a tápértékét, hogy esetleg még kevesebb vitamin marad benne (hõ hatására mindenképp lebomlik egy részük), és könnyebb az emésztése, ami egy bizonyos mértékben emeli a glikémiás indexet.
A fõzelékek sûrítése több módon is lehetséges: saját anyagával sûrítés (pl. zöldborsó fõzi: ha a borsó már majdnem puha, vedd ki kb. 1/3-ad részét, turmixold le, és ezzel sûrítsd be a maradék 2/3 részét a fõzeléknek). Ez a leginkább energiaszegény megoldás. Ha liszttel sûrítést választod, akkor a zabpehelylisztet vagy a durumlisztet ajánlom, ezek második szakaszos lisztek, kevésbé emelik meg a vércukorszintet. Legjobb a hintés, de habarhatsz is (akár joghurttal/kefirrel vagy zsírszegény tejföllel), de a rántást próbáld meg teljesen elkerülni (ekkor a liszt magas energiatartalmára rátesz még egy lapáttal az olaj energiatartalma is). A keményítõt nem tartom jónak, mert színtiszta szénhidrát, magas glikémiás index-szel.
A panírozást csak akkor javaslom, ha már végképp nagyon hiányzik az íze, a fogyókúra elején mindenképpen ki kellene hagyni. A rántott husi, és egyéb bõ olajban sültek azért nem ajánlottak fogyókúrában, mert rengeteg olajat szívnak magukba, és ezzel jelentõs kalóriát tartalmaznak. Azonban van egy mód, amit ki lehet próbálni, bár nem tudom, milyen az élvezeti értéke. A gondolat a következõ: a husit a sózás után tojásba (elsõ szakasz esetén tojásfehérjébe) majd zabkorpába forgassuk. Egy tepsit kenjünk ki olajjal kenõtoll segítségével, helyezzük bele a husikat, és fedjük le fóliával. Elõmelegített sütõben süssük meg. Mielõtt teljesen kész lenne, vegyük le a fóliát, és süssük pirosra.

Ne kérj elnézést a kérdésekért, hiszen azért van ez a fórum, hogy segíteni tudjunk egymásnak. :) Ha lesz még kérdésed, írj igyekszem mindenre válaszolni.