Kérdés:

Kedves Anna! Én egyik ismerõsõmtõl hallottam ezt a diétaformát és nagyon sokat gondolkoztam, hogy elkezdjem - e nem tudtam, hogy képes leszek - e betartani. Milyen diétát kellett volna elkezdenem? Mit jelent az életmód program errõl még nem hallottam? Tudnál nekem segíteni az életmód programom kialakításában? A nyaralásnál is külön napokra kell bontanom az élelmiszereket úgy mint például fehérjenap, keményítõnap és stb.? Nem szeretném visszahízni a sikeressen leadott 6 kilomat amit nem egészen négy hét alatt értem el. Szerinted nekem hány kiló lenne az ideális, 180 cm vagyok ehhez mennyi lenne a megfelelõ súly? Köszönöm segítségedet. Üdvözlettel Szanyiné Betti

UI: Várom válaszod.

 

Válasz:

Kedves Bernadett!
Nem írtad meg, hány éves vagy, és nem ismerem a genetikai hátteredet sem, ezért pontos számot nem tudok mondani az ideális testtömegedrõl. Vannak képletek, de ezek sokszor távol állnak a realitástól, vagy túl nagy intervallumban állapítják meg a tól-ig határt. Leírom neked ezeket, de az elõzõekben leírtak alapján ne lepõdj meg, ha "érdekes" számok lesznek. Az ideális testtömeg azt mutatja meg, hogy mennyi az a súly a magasságodhoz, aminél alacsonyabb értékkel már soványnak számítanál. Ez a: (magasság -100)*0,85 (nõknél). Azaz nálad: 180-100= 80. 80*0,85= 68 kg. A BMI (body mass index) azt mutatja meg, hogy milyen a tápláltsági állapotod. Sajnos nem vesz figyelembe sem kort, sem nemet, sem genetikai hátteret, ezért nagy a szórása az elfogadható súlynak. Ezt a következõképp számoljuk: jelenlegi testtömeg (kg) osztva a testmagasság (m) négyzetével. Tehát ha pl. 68 kg vagy,akkor 68 osztva (1,8x1,8) azaz 68 osztva 3,24=20,9. Régebben a BMI 20 alatt soványságot, alultápláltságot jelölt, ma már 18,5-ig elfogadják normál testtömegnek. Tehát ha a szám, ami kijön 18,5-25 között van, akkor normál testtömegrõl beszélhetünk. 25-30 között túlsúlyról, 30 felett elhízásról. A magasságodból visszaszámolva: 60 kg a legeslegkevesebb, 68 kg az ideális, de még 81 kg-ig normál tartományba esel. Ez igazából inkább a férfiak, és idõsebbek ideális testsúlya ehhez a magassághoz. 81-100 kg-ig túlsúlyos, 100 felett elhízott tartományban vagy.
Életmód programként természetesen a súlykontroll programot ajánlom, de emellett 2 lehetõséged is van: vagy egyéni szaktanácsadásra jársz dietetikushoz, aki személyre szabottan, a táplálkozástudomány jelenlegi álláspontja szerint állítja össze a tanácsait (ebben is tudok segíteni, ha ezt választod) vagy a Norbi Update módszer még egy életmód program. Természetesen én az elõbbi kettõt javaslom, de a teljesség kedvéért írtam le a konkurenciát is, hogy tud, több lehetõséged is van.
Ha a súlykontrollt választod: A táplálkozási rész komplett formában megtalálható (annál jobban és tömörebben nem is lehet megfogalmazni) a Súlykontroll Programot bemutató könyvben. Sõt ma már a holnapunkon is rengeteg információt találsz: receptek, mintaétrendek, gyors kezdést segítõ összefoglaló és a Súlykontroll Indexek segítik eligazodásodat. Ha már ismered az alapokat, és elkezdtél ezek alapján változtatni a szokásaidon, akkor biztosan lesz konkrét kérdésed is a megvalósítással kapcsolatban. Ekkor tudunk neked segíteni személyre szabott válaszok adásával. Mozgással kapcsolatos tanáccsal Szalka Andi vagy Nagy Sándor tud szolgálni, ezért a konkrét kérdéseddel õket keresd meg.
Ha az egyéni szaktanácsadást választod: egyezetned kell velem egy idõpontot (keddenként délután tartok tanácsadást). Az óradíjam 5000 Ft, fél óránként emelkedik, tehát ha pl. negyed órával hosszabb a konzultáció, akkor is 5000. :) Ehhez elsõ alkalommal egy fél évesnél nem régebbi teljes vérképet szoktam kérni, hogy hozz magaddal. Diétás anamnézis felvétele után az elõzõleg elküldött táplálkozási naplód szerint készítek egy étrendelemzést, ami alapján már egyénre szabottan be tudjuk állítani a diétádat. A személyes találkozó alkalmával pontosan megállapítjuk az ideális testtömeget, a cél testtömeget, és azt, hogy milyen étrendi változtatásra lenne szükséged, és ezt hogyan valósíthatod meg. Igény szerint mintaétrendet is készítek.
A nyaraláskor sem kell normál esetben szétválasztanod a fehérje/zsír/szénhidrátot. Azt javaslom addig is, amíg nem döntöttél, hogy minek fogsz neki: ne egyél cukrosat; ne egyél finomliszttel készült dolgokat; a gyümölcs és zöldség legyen az étrended gerince; nagyon ügyelj az elfogyasztott mennyiségekre. Sok receptet találsz a honlapon, tanulmányozd át õket, hogy lásd, sok mindent ehetsz még így is! :)

Sok sikert kívánok, és jó nyaralást!
Üdvözlettel,
Varga Anna

 

ui: ha úgy döntöttél, hogy a súlykontrollt választod, vagy velem vágsz neki egy egyénre szabott életmódnak, akkor jelezd, mindkét esetben megpróbálunk mindenben segíteni!