Archívum

VÁLOGASS FOLYAMATOSAN BŐVÜLŐ KÍNÁLATUNKBÓL,
MIND MAGAD, MIND CSALÁDTAGJAID SZÁMÁRA!
RENDELD HÁZHOZ FITNESS KONYHÁNK FINOMSÁGAIT!
ISMERKEDJ MEG AZOKKAL A SPORTOS ÉLETMÓDHOZ
KAPCSOLHATÓ TERMÉKEKKEL, AMELYEKET HASZNÁLOK!
KUKKANTS BE ÚJ WEBSHOPUNKBA!
AZ EGÉSZSÉG NAGY KINCS, MEGŐRZÉSÉHEZ TENNI KELL,
EBBEN NYÚJTOK SEGÍTSÉGET SZÁMODRA!
ISMERKEDJ MEG A SÚLY-KONTROLL PROGRAMMAL!

A gabonák világa II.

A cikk megjelenési deje: 2009.02.20. A benne szereplő információk a megjelenés idején pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
kenyerek130.jpgFolytatjuk ismertetõnket az online felületre érkezett kérdéseitek alapján. Jó olvasást!

 

 

 

 

 

Tészták
tesztau.jpgA durumbúza fehérjében gazdagabb, mint a búza, és jóval rugalmasabb is annál, akár tojás hozzáadása nélkül is készíthetõ belõle tészta, ezért koleszterinmentes, és kevésbé emeli meg a vércukorszintet, mint a hagyományos tészták. Kiváló ízû, és hamarabb is megfõ, tehát csupa jó és praktikus tulajdonsággal rendelkezik.
A tészták közül szintén kiváló hatású a teljes kiõrlésû tészta, de színe miatt nem sokan próbálják ki, pedig íze ugyanolyan finom, mint a durum- vagy tojásos tésztáké. Jelenleg a magyar vásárlóközönség meglehetõsen elutasítóan áll hozzá.

 

 

A kenyerek alapanyagai a liszt, víz, só és élesztõ. Fontos szerepet játszik a kenyér tulajdonságainak kialakításában a liszt fajtája. A búzaliszt úgynevezett. sikérképzõ fehérjéket tartalmaz, amelyek döntõen befolyásolják a kenyér állagát. Jó példa erre a rozsliszt, melynek fehérjéi nem sikérképzõek, ezért a belõle készült kenyér kevésbé rugalmas, tömöttebb, és sûrûbb, és jóval sötétebb színû, mint a búzakenyér. A kenyerek tápanyagtartalma a készítésükhöz felhasznált liszt tápanyagtartalmától függ.
kenyerek240.jpgAz elõzõekben leírtak vonatkoznak a zsemlékre, kiflikre is. Egyes esetekben növekedhet az energiatartalma azáltal, hogy nem kizárólag vizes változatukat készítik, hanem kaphatóak vajas- és egyéb anyagokkal (sajttal, olajos magvakkal) dúsított kiflik és zsemlék is. A sötétebb színû kenyerek, zsemlék és kiflik emészthetõsége kisebb, mint a fehéreké, ugyanakkor több vitamint, ásványi anyagot és rostot tartalmaznak. Emiatt a gabonafélék és termékeik közül a „fehérek" helyett a teljes õrlésû, vagy korpával dúsítottak, illetve a zab alapú készítmények fogyasztása javasolt.

 

Figyelem!

Attól, hogy egy kenyér barna, nem biztos, hogy tényleg teljes kiõrlésû alapanyagokat tartalmaz. Könnyen különbséget tudsz tenni a valódi barna kenyér és a színezett kenyér közt. Ez utóbbi a színén kívül csupa olyan tulajdonságokkal rendelkezik, mint a fehér kenyér: könnyû, laza szerkezetû, levegõs, könnyen összenyomható. Az igazi barna kenyér tömör, sûrû szerkezettel rendelkezik, alíg összenyomható, érzed a súlyát ha leveszed a polcról.

 

Ma Magyarországon a fehérkenyér jóval elfogadottabb, és szélesebb körben fogyasztott, mint a teljes õrlésû, illetve rozs és zabkorpa alapú kenyerek. Ennek egyik oka szokásaink alakulása, melyek már gyermekkorban kialakulnak. Ezért fontos, hogy gyermekünkkel már kisgyermekkorában ismertessük és szerettessük meg a különbözõ alapanyagból készült kenyereket és kenyérhelyettesítõket. Felnõttként már jóval nehezebb változtatni berögzült szokásainkon, de még ekkor sem lehetetlen! abonett_1.jpg

 

Tipp!
Fogyókúrában legkönnyebben és leghatékonyabban úgy változtathatunk, ha vacsorára már csak kenyérhelyettesítõt eszünk.

 

A tésztákra, kenyerekre vonatkozó javasolt mennyiségeket megtalálod a Súlykontroll Programot bemutató könyvben!