Archívum

VÁLOGASS FOLYAMATOSAN BŐVÜLŐ KÍNÁLATUNKBÓL,
MIND MAGAD, MIND CSALÁDTAGJAID SZÁMÁRA!
RENDELD HÁZHOZ FITNESS KONYHÁNK FINOMSÁGAIT!
ISMERKEDJ MEG AZOKKAL A SPORTOS ÉLETMÓDHOZ
KAPCSOLHATÓ TERMÉKEKKEL, AMELYEKET HASZNÁLOK!
KUKKANTS BE ÚJ WEBSHOPUNKBA!
AZ EGÉSZSÉG NAGY KINCS, MEGŐRZÉSÉHEZ TENNI KELL,
EBBEN NYÚJTOK SEGÍTSÉGET SZÁMODRA!
ISMERKEDJ MEG A SÚLY-KONTROLL PROGRAMMAL!

Fûben, fában orvosság – vissza a természethez

A cikk megjelenési deje: 2009.12.10. A benne szereplő információk a megjelenés idején pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
sneeze130.jpgNagyszüleink, dédszüleink ismerték a különbözõ élelmiszereket és a ház körüli növényeket, így nem rohantak minden apró betegséggel az orvoshoz. Újra kezd elterjedni a nézet, hogy a kisebb bajokat próbáljuk meg gyógyszer helyett természetes anyagokkal gyógyítani...

 

 

 

 

 

 

 

...ezért nem árt, ha megismerkedünk a régi módszerekkel, és szétnézünk a kamrában, mivel az õszi idõ beköszöntével egyre gyakrabban törhet ránk meghûlés, betegség.
A növények ismeretén alapuló bevált gyógyító eljárások nemzedékrõl nemzedékre öröklõdtek, így maradtak fenn az erre vonatkozó ismeretek, tapasztalatok. Sajnos ennek az ismeretanyagnak az öröklõdése mára kihalni látszik.

 

Tudtad? A népi gyógyászatban alkalmazott növényfajok és a hivatalos orvoslásban alkalmazott növényfajok, növényi vegyületek között nagyon sok az azonosság.

 

Vegyük sorra tehát, mit tehetünk meghûlés esetén.

 

Vöröshagyma
voroshagyma.jpgA vöröshagymát ajánlják teának elkészítve, de a vöröshagyma illóanyagainak inhalálását is javasolják. Ez utóbbi esetben a hagyma baktériumölõ hatása a légzésen keresztül érvényesül, illóolaja tisztítja a tüdõt, oldja a hörgõk görcsét, az arcüregben fellépõ dugulást is enyhíti. A vöröhagyma emellett egyes másodlagos baktériumfertõzéseket (tüdõgyulladás, streptococcus) is képes legyõzni.
A vöröshagymában - akárcsak a fokhagymában - kénvegyületek, a thioszulfinátok a hatásos összetevõk.
A kipréselt hagymalevet narancslével vagy grapefruitlével fogyaszthatjuk, ekkor nem érzõdik annyira az intenzív íze.
Vöröshagyma (nyersen): Kedvezõen hat a koleszterinszintre, magas vérnyomásra. Érelmeszesedés megelõzésére, a szívroham rizikójának csökkentésére alkalmazzák. Gátolja a trombózis, a vérrögképzõdés kialakulását, segít megelõzni a koszorúér-megbetegedést. Asztmaellenes hatása bizonyított. Csökkenti az orrdugulást, tisztítja a légutakat.
Vöröshagyma-lé: Nyákoldó és köhögéscsillapító hatású.
Vöröshagymás tej: Meghûlésre, emésztéssegítõ, immunerõsítõ. Kedvezõen hat a koleszterinszintre, magas vérnyomásra. Érelmeszesedés megelõzésére, a szívroham rizikójának csökkentésére. Elkészítése: Vágjunk össze 1 fej vöröshagymát, tegyük egy edénybe. Adjunk hozzá egy teáskanál mézet, egy szál kakukkfüvet és szegfûszeget. Adjunk hozzá fél csésze vizet és forraljuk fel. Hagyjuk állni 12 órán át, végül nyomjuk át szitán. Ezt követõen adjunk hozzá 1 dl tejet és forraljuk fel. Meghûlés esetén napi két csészét fogyasszunk belõle.

 

Fokhagyma
fokhagyma240.jpgA fokhagyma helyi antibakteriális hatást fejt ki, segítségével elmúlik az orrdugulás. A fokhagyma egyszerre csökkenti a dugulást a hörgõkben, kitisztítja az orrot, és enyhíti a torokfájást is. Ezeket a hatásait a benne lévõ kénnek köszönheti - mely jellegzetes szagát és ízét is adja. A kén segíti a légzõrendszer tisztulását, a felesleges váladék eltávolítását. A fokhagymát sokféleképpen fogyaszthatjuk, a legegyszerûbb pirítóssal. Egy biztos recept megfázásra: egy gerezd fokhagymát nyomjunk bele egy pohárnyi tejbe, tegyük fel 1-2 percre forrni, majd vegyük le a tûzrõl, és addig igyuk meg, amíg meleg. A fokhagymás pirítós hatását fokozza a vele együtt elfogyasztott mézes gyógytea.

 

Folyadékpótlás
Megfázáskor ügyeljünk a megfelelõ folyadékpótlásra. A meghûlés tüneteit legbiztosabban teakúrával enyhíthetjük. Elsõsorban hársfa-, csipkebogyó-, vagy kamillateát igyunk. A meleg tea pótolja az elvesztett folyadékot, a gõzök enyhítik az orrdugulást, a légzési nehézségeket, a torokfájást. A valódi tealevélbõl készített tea koffeinjei és fitokemikáliái segítik a hörgõket kitágulni, szabaddá téve így a légutakat. A benne lévõ tannin emellett vírus- és baktériumölõ hatású is.
tea240_2.jpgHársfatea: Meghûléses betegségek esetén kiváló izzasztószer, köhögéscsillapításra is kiválóan alkalmas. Köptetõ, nyákoldó hatású. A népi gyógyászat szerint idegerõsítõ és vértisztító hatása is jelentõs. Elkészítése: 2 teáskanálnyi szárított hársfavirágot forrázzunk le 2 dl forró vízzel. 10 perc elteltével szûrjük le. Izzasztás esetén forrón fogyasszuk.
Csipkebogyó tea: Influenzára, meghûléses megbetegedésekre kitûnõ gyógyír, de hatékonyan alkalmazzák emésztés javítására, vese-, hólyagbántalmakra is.
Bodza (fekete) tea: A bogyókból készült teát meghûlés esetén, hurut ellen, izzasztószerként, immunerõsítõként, vértisztításra, köhögéscsillapításra is használják. Elkészítése: 2 teáskanálnyi bodzavirágot öntsünk le 2 dl forrásban lévõ vízzel, 5 percig hagyjuk állni, majd szûrjük le. A levelébõl készült teát fõleg reumás bántalmakra használják.

C-vitamin
citrusfelek240.jpgMegfázások esetén akár napi 1000 mg C-vitamint is bejuttathatunk a szervezetünkbe. Vesekõ esetén ellenjavallt a nagy dózisú C-vitamin, ezt semmiképp ne hagyjuk figyelmen kívül. Ezt a megemelt adagot elsõsorban citrusfélékkel tudjuk bevinni, de segíthet még pl. a savanyú káposzta is. A citrusfélék (pl.: grapefruit, narancs, mandarin, citrom), amellett hogy C-vitamin-bombák, tele vannak gyulladáscsökkentõ antioxidánsokkal, és a lázas állapottal vagy hányással járó influenzában is segítenek pótolni az elvesztett folyadékot, és csökkentik a tünetek hevességét. A rendszeres C-vitamin-fogyasztás segít megelõzni a meghûléses betegségeket, de ha már kialakult, akkor segít enyhíti a megfázás tüneteit, és gyorsítja a betegség lefolyását. Ha télen minden nap egy pohár narancs- vagy grapefruitlevet elfogyasztunk, akkor sokat tettünk azért, hogy védelemmel lássuk el szervezetünket a megfázás ellen.

 

Tudtad? Forró teába nem érdemes citromot tenni, mert a C-vitamin magas hõfokon elbomlik. Várjuk meg, amíg valamelyest lehûl a tea, és akkor csavarjuk bele a citrom levét.


Inhalálás
inhalalas240.jpgInhaláláskor a légutakon keresztül érvényesül a növények illóolajainak jótékony hatása. Végezzünk meleg inhalálást: egy nagyobb edénybe tegyünk vizet, két kanál sót, majd szórjunk bele jókora adag szárított kamillavirágot. A felforrt fõzetet hagyjuk rövid ideig állni, majd ruhával borítsuk be a fejünket, és óvatosan szívjuk be a felszálló gyógyhatású gõzt. A kamillás inhaláláson kívül eukaliptusz gõzölést, valamint fodormenta olajjal történõ hideg inhalálást is végezhetünk. Ilyenkor egy vattacsomóra kell cseppegtetni a tömény illóolajat, és azt lélegezni be.