Archívum

VÁLOGASS FOLYAMATOSAN BŐVÜLŐ KÍNÁLATUNKBÓL,
MIND MAGAD, MIND CSALÁDTAGJAID SZÁMÁRA!
RENDELD HÁZHOZ FITNESS KONYHÁNK FINOMSÁGAIT!
ISMERKEDJ MEG AZOKKAL A SPORTOS ÉLETMÓDHOZ
KAPCSOLHATÓ TERMÉKEKKEL, AMELYEKET HASZNÁLOK!
KUKKANTS BE ÚJ WEBSHOPUNKBA!
AZ EGÉSZSÉG NAGY KINCS, MEGŐRZÉSÉHEZ TENNI KELL,
EBBEN NYÚJTOK SEGÍTSÉGET SZÁMODRA!
ISMERKEDJ MEG A SÚLY-KONTROLL PROGRAMMAL!

Egészséges csontok

A cikk megjelenési deje: 2009.08.13. A benne szereplő információk a megjelenés idején pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
csont130.jpgA csontjaink egészségét jelentõsen befolyásolja életmódunk - táplálkozási szokásaink és a rendszeres testmozgás. Hogyan? A következõ cikkbõl megtudhatod.

 

 

 

 

 

 

 

 

A csontok felépítése és lebontása
Csontozatunk életünk során folyamatosan változásban van. A csontok felépítését végzõ sejteket osteoblastoknak, a csont bontásért felelõs sejteket pedig osteoclastoknak hívják. A folyamatot azzal kezdõdik, hogy a mellékpajzsmirigy termelte parathormonra és D-vitaminra fogékony elõsejtekbõl csontfaló sejtek alakulnak ki. Ezek az elöregedett csontsejteket feloldják és felszívják, és kis üregeket alakítanak ki a csontozatban. Az így kialakuló lyukakat az ezután aktivizálódó csontépítõ sejtek csontszovet.jpglágy fehérjerostokkal töltik ki. Ez a puha csontszövet a késõbb benne lerakódó ásványi anyagoktól (fõként kalciumtól és foszfortól) keményedik meg. Ez a folyamatot tehát lényegesen befolyásolja a szervezetbe kerülõ ásványi anyagok mennyisége.
Amíg fiatalok vagyunk, sokkal több csontszövet épül, mint amennyi ugyanazon idõ alatt lebomlik, ennek köszönhetõ, hogy fejlõdnek a csontjaink. Csonttömegünk maximumát kb. 30-35 éves korunkban érjük el, erre az idõre a bomlási-épülési sebesség kiegyenlítõdik. Ezt tartjuk kb. 45-50 éves korig, és utána elindul a csontvesztés, mert több csontfaló sejt keletkezik, mint amennyi csontépítõ.
Öregedve csonttömegünk évente mintegy 0,3-0,5%-kal csökken, ami a nõknél a menopauza idõszakában felgyorsul. A csontok tömegének növekedéséhez és megtartásához a mozgás és a nemi hormonok jelenléte elengedhetetlen. A hormonhatás megszûnésével a csontfaló sejtek aktivitása jobban fokozódik, mint a csontépítõké, így a csontállomány csökken. A nõk csonttömeg-vesztése ekkor, a menopauza után körülbelül 10 évig viszonylag nagy mértékû (1-3%). Mindent beleszámolva az idõs asszonyok eredeti maximális csonttömegüknek mintegy 35-50%-át, míg a férfiak 20-35%-át veszítik el.

 

Maximális csonttömeg (csúcs-csonttömeg)
Ez az a csonttömeg, amelyet 30-35 éves korunkig érünk el. Mértéke a késõbbiekben kulcsfontosságú, mert egyik meghatározója annak, hogy kialakul-e csontritkulás vagy nem.
Az hogy milyen csúcs-csonttömeget érünk el, rajtunk múlik: a gyermek- és fiatalkori táplálkozásunk és életmódunk alapozza meg a csontjaink késõbbi állapotát.

 

A csontépülést befolyásoló tényezõk
♣ Kalcium bevitel
♣ D-vitamin ellátottság
♣ Rendszeres, gravitáció ellenében végzett testmozgás

 

mak.jpgKalcium bevitel
A kalcium napi szükséglete életkortól függõen változik.
♦ Gyermekeknek: 800-1000 mg
♦ Felnõtteknek: 800 mg
♦ Várandós és szoptató nõknek: 1200 mg
♦ Idõsek: 1000 mg
Ez változhat egyéb körülmények hatására is, pl. ha kávét iszunk, mert a kávé csökkenti a kalcium felszívódását, ezért minden csésze kávé után kb. 100 mg-mal megnõ a szükséglet.
Legfontosabb kalciumforrások a tej- és tejtermékek, mert a bennük lévõ tejcukor és értékes fehérje hatékonyan segíti a kalcium felszívódását. A tej a négy alapélelmiszer-csoport közül az egyetlen, amelyben pozitív a kalcium-foszfor aránya, azaz több bennük a kalcium, mint a foszfor. Ha az ember sok foszfort eszik (pl. hús), akkor ezt nagyobb kalciumbevitellel kell ellensúlyozni. A kóla pl. azért lehet felelõs a csontritkulás kialakulásában, mert sok foszforsavat tartalmaz, és ez gátolja a kalcium felszívódását.spenot240.jpg
Jó kalciumforrások még a halak, olajos magvak (fõként a mák), egyes zöldségek és gyümölcsök (pl. brokkoli és banán). Fontos viszont tudni, hogy hiába nagy a kalcium mennyiség a zöldségek egy részében, a bennük lévõ oxálsav gátolja a felszívódását.
Az elõsegítõ és gátoló tényezõket a következõ táblázat foglalja össze:

elõsegíti:gátolja: 
elegendõ fehérjebeviteltúlzott fehérje- és zsírbevitel
tejcukortúlzott foszfor-, nátrium-, oxálsav, fitinsav fogyasztás 
D- és C-vitamin kávé, alkohol és kóla
naponta többszöri (3-5) étkezés dohányzás
rendszeres mozgás mozgásszegény életmód

 

 

napsutes240.jpgD-vitamin ellátottság
A D-vitamin teszi lehetõvé a kalcium felszívódását a bélrendszerbõl. Elsõsorban a napfénybõl tudjuk megszerezni. Ezért szabad levegõn végzett mozgással sokat teszünk csontjaink egészségéért.

 

Rendszeres testmozgás
A mozgás, a fizikai terhelés stimulálja a csontszövet vérellátását, aminek következtében aktivizálódnak a csontszövetépítõ sejtek is. Elsõsorban a függõleges helyzetben végzett sport, a futás, ugrás, kocogás, gyaloglás az, ami hasznos.

 

A CSONTRITKULÁS
Ha genetikailag hajlamosak vagyunk rá, és az életmódunkkal, táplálkozásunkkal nem tettünk meg mindent, hogy csontjaink optimálisan fejlõdhessenek, csontritkulás alakulhat ki.
A csontritkulás (osteoporosis) tulajdonképpen olyan káros folyamat, amelynek során a csontszövet mennyisége fokozatosan csökken. A csökkenés nem csupán az ásványi anyagokra vonatkozik, hanem a csont szerves összetevõire is.
A kevés mozgás, a helytelen táplálkozás és életmód, az ülõ foglalkozások segítik a betegség kialakulását.

 

Csontritkulásra hajlamosító tényezõk
♣ genetikai hajlam
♣ nem (nõk: vékonyabb csontok; a menopausa hormonhatása; a terhesség alatti esetleges elégtelen táplálkozás)
♣ kor (az életkor elõrehaladtával növekszik a kalciumszükséglet, mert csökken a kalcium felszívódása, miközben fokozódik kiválasztása)
♣ különbözõ diéták és fogyókúrák rosszul megválasztott étrendjei
♣ dohányzás, túlzott alkoholfogyasztás, kávé, kóla, helytelen táplálkozás
♣ egyes gyógyszerek rendszeres fogyasztása (bizonyos gyógyszerek kalciumot vonnak ki a szervezetbõl, pl. szteroidok)

Osteoporózis esetén a megváltozott anyagcsere-folyamatok miatt ahhoz, hogy a táplálékból ugyanannyi kalciumot tudjon fölvenni a szervezet, és megtartani a csontok számára, naponta 1200-1500 mg kalcium elfogyasztására van szükség.

 

Néhány élelmiszer kalciumtartalma*:

  1 dl vagy 10 dkg1 adag** 
 tej, 1,5%-os114 mg285 mg 
 trappista sajt600 mg300 mg 
 mák968 mg290 mg 
 szardínia85 mg128 mg 
 spenót133 mg333 mg 
 sóska113 mg283 mg 

 

 

* forrás: NutriComp tápanyagszámító szoftver

** a súlykontroll program adagnagyság ajánlásai alapján