Archívum

VÁLOGASS FOLYAMATOSAN BŐVÜLŐ KÍNÁLATUNKBÓL,
MIND MAGAD, MIND CSALÁDTAGJAID SZÁMÁRA!
RENDELD HÁZHOZ FITNESS KONYHÁNK FINOMSÁGAIT!
ISMERKEDJ MEG AZOKKAL A SPORTOS ÉLETMÓDHOZ
KAPCSOLHATÓ TERMÉKEKKEL, AMELYEKET HASZNÁLOK!
KUKKANTS BE ÚJ WEBSHOPUNKBA!
AZ EGÉSZSÉG NAGY KINCS, MEGŐRZÉSÉHEZ TENNI KELL,
EBBEN NYÚJTOK SEGÍTSÉGET SZÁMODRA!
ISMERKEDJ MEG A SÚLY-KONTROLL PROGRAMMAL!

A gabonák világa

A cikk megjelenési deje: 2009.01.28. A benne szereplő információk a megjelenés idején pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
wheat130.jpgRengeteg kérdés érkezik hozzánk a gabonafélék fogyasztása kapcsán. Ezzel a rövid összefogalalóval igyekszünk válaszolni kérdéseitekre. Tippeket, hasznos információkat találhattok benne. Jó olvasást!

 

 

 

 

 

 

 

brod240_1.jpgA gabonamagvak jellemzõi a magas keményítõ- és rosttartalom. Fontos, de nem komplett fehérje források, és alacsony zsiradék tartalommal rendelkeznek. Jelentõs mértékben tartalmaznak káliumot, foszfort és magnéziumot, jó forrásai a B-vitaminoknak. A gabonafélék élelmi rost tartalmuk által hozzájárulnak a napi ajánlott rostbevitel biztosításához (25-30 g/nap, fogyókúrában 30-35 g/nap).

 

Tipp!
Alexandra reggelije: „Általában saját készítésû müzlit reggelizek, amely zabpehelybõl zabkorpából, szeletelt mandulából és tejbõl áll. Ha mindenképpen édesíteni kell, édesítõszert használok."

 

A gabonaszemek a feldolgozás során veszíthetnek értékükbõl (õrlés, hántolás). Ha nem a teljes gabonaszemet használják fel az elkészítéshez, akkor a késztermékben csökkenhet az eredetihez képest a vitamin- és ásványi anyag tartalom. Emellett a szemcseméret és korpa mennyiség csökkenésével nõ a vércukorszint növelõ hatásuk.

 

 

A zabban a többi gabonaféléhez képest jóval kevesebb keményítõ

zabsuti240.jpg

van (a keményítõ egy cukormolekulákból álló szénhidrát lánc, ezért, ha teheted mindig próbáld meg kerülni az étrendedben), jelentõs mennyiségû ún. béta-glükánt tartalmaz (vízben oldódó rost, amely csökkenti a koleszterin-szintet, valamint a szénhidrát- és zsír felszívódását), magasabb a zsiradéktartalma és fehérjetartalma, mint a vele összehasonlítható más gabonaterméké. Mindezen tulajdonságok együttes hatása révén kevésbé emeli meg a vércukorszintet, mint más gabonafélék (alacsonyabb a GI-je).

 

 

A rizs olyan gabonaféle, amelynek közel 7000 fajtája létezik. A mi „fehér rizsünk" hántolt

3616.jpg

rizs. Ugyanennek a hántolatlan formáját nevezzük barna rizsnek. A kettõ között lényeges különbség, hogy a rizs hántolás során fehérje-, vas- és B-vitamin tartalmának nagy részét elveszti, ezért kedvezõbb összetételû a barna rizs.

 

 

 

vadrizs200_1.jpgTudtad?
A vadrizs nem is rizsfajta, hanem egy Észak-Amerikában õshonos vízinövény magva, mely szürkésbarna, hosszúkás formája és dióra emlékeztetõ íze van.

 

 

Néhány különlegesebb gabonaköret:bulgur240.jpg

 

Bulgur (szárított búzatöret, szárított durumbúzatöret)
A bulgur hántolt, elõfõzött, majd kiszárított búza. Vasban és rostban gazdag, fõzése kétszeres mennyiségû vízben történik. GI-je alacsony, súlykontroll indexe 35-ös, ezért a diéta 2. szakaszától fogyasztható.
 

 

Köles
Ázsiában õshonos, ott népélelmezési cikk. Érdekesség, hogy a benne található fehérje felszívódását elõsegíti, ha hüvelyesekkel együtt fogyasztjuk. Sok ásványi anyagot és vitamint tartalmaz, többek közt vasat, magnéziumot és egyes B-vitaminokat. Magas indexe van, ezért a 3. szakaszban ajánlott fogyasztani.
 

 

 

Hajdina

hajdina.240.jpg

Rendszertanilag nem gabona, de felhasználása hasonló. A szakembereket megosztja, hogy használható-e lisztérzékenységben vagy sem, ugyanis egyes források szerint nem tartalmaz gliadint. Sokféle formában kerül forgalomba, a hajdinadarát fõként levesek alapanyagaként használják. Magas indexe miatt fogyasztása szintén a program 3. szakaszától javasolt.

 

 

A Súlykontroll indexeket áttekintve láthatjuk, hogy az elsõ 30-ban nem található gabonaféle, vagy gabonából készült termék, hiszen szénhidrát tartalmuknál fogva jelentõs energiaforrások, keményítõ tartalmukból adódóan pedig a legtöbb magas GI-vel rendelkezik. A Súlykontroll Program elsõ fázisába ezért nem kerülhetnének be gabonafélék, és belõlük készült termékek. Azonban az elõzõekben leírtak alapján, a kiegyensúlyozott emésztés érdekében és a táplálkozási ajánlással összhangban tartalmaznia kell egy kevés mennyiséget, hogy ne legyen B-vitamin hiányunk, megfelelõ legyen a rost-bevitelünk, és nem utolsósorban azért, mert a gabonafélék fogyasztásának jelentõs telítõértéke van, ami könnyebbé teszi a diéta betartását. Ezért az elsõ, szigorú szakaszban a 30-as súly-kontroll indexû élelmiszereken kívül fogyasztható ropogós kenyér (pl. Wasa kenyér, korpás abonett), és/vagy korpás keksz (pl. korpovit), zabkorpa és zabpehely.
Fontos, hogy az elsõ szakaszban csak ezeket fogyasszuk! A súlykontroll diéta második szakaszában a gabonatermékek nagy része fogyasztható, a megadott mennyiségek betartásával.

 

TIPP!
Az 1. szakaszban rizs helyett készülhet zabpehellyel a rakott étel (pl. rakott kel).

 

A javasolt mennyiségek részleteit megtalálod a Súlykontroll Programot bemutató könyvben!