Archívum

VÁLOGASS FOLYAMATOSAN BŐVÜLŐ KÍNÁLATUNKBÓL,
MIND MAGAD, MIND CSALÁDTAGJAID SZÁMÁRA!
RENDELD HÁZHOZ FITNESS KONYHÁNK FINOMSÁGAIT!
ISMERKEDJ MEG AZOKKAL A SPORTOS ÉLETMÓDHOZ
KAPCSOLHATÓ TERMÉKEKKEL, AMELYEKET HASZNÁLOK!
KUKKANTS BE ÚJ WEBSHOPUNKBA!
AZ EGÉSZSÉG NAGY KINCS, MEGŐRZÉSÉHEZ TENNI KELL,
EBBEN NYÚJTOK SEGÍTSÉGET SZÁMODRA!
ISMERKEDJ MEG A SÚLY-KONTROLL PROGRAMMAL!

Karcsúsító nyalánkságok

A cikk megjelenési deje: 2010.01.28. A benne szereplő információk a megjelenés idején pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
nyalaksagok130.jpgMikor édességre vágysz, nem kell feltétlenül kalóriabombáktól, elhízástól tartanod. Próbáld ki tippjeinket!

 

 

 

 

 

 

 

A desszert az étkezés koronája, az édességek, édes íz iránti vágy velünk született érzés. Nem csupán a szervezetünk igényének kielégítése érdekében fogyasztunk édes desszertet, hanem azért is, mert jó érzéssel, elégedettséggel tölt el. Az édes íz szeretete annyira mélyrõl gyökerezõ, hogy a számunkra kedves, fontos személyeket is gyakran az édes szóval jellemezzük, mint pl. édesanya. 

konnyu desszert240_1.jpg

 

A szénhidrátok fogyasztása befolyásolja teljesítményünket (tanulás, emlékezet, éberség), hangulatunkat és fizikai teljesítõképességünket. A hangulatra gyakorolt pozitív hatását a szakemberek a szerotonin („boldogsághormon") fokozott termelõdésével magyarázzák. Megfelelõ mennyiségû szénhidrát elfogyasztásával ezek pozitív irányban változnak, és ezzel magyarázható az is, hogy szénhidráthiányos táplálkozás esetén ingerlékenyek, rossz közérzetûek vagyunk.

 

Azonban ha nem jól választjuk meg ezeket a desszerteket, akkor nehéz teltségérzés, a nagyobb mennyiségek elfogyasztása után túlevés miatti bûntudat, és a hízástól való félelem is elõtérbe kerülhet. Ez elrontja a desszert felhõtlen élvezetét.

 

Mi akkor a megoldás?

 

Nem az édesség, desszertek tiltása, hanem a megfelelõ desszertek elkészítése/kiválasztása, és a helyes mennyiségek megválasztása.

 

Elsõ tippünk: ne bolti édességeket, desszerteket vásárolj, hanem készítsd magad!

Ekkor egy jó recepttel és gondosan megválogatott alapanyagokkal kiszûrheted a veszélyt jelentõ összetevõket választott desszertedbõl. Néhány ötlet, hogy hogyan számûzheted ezeket:

 

- Édesítésre finomított fehércukor helyett válassz édesítõszert, vagy ha már nem fogyás a célod, akkor mézet (ez utóbbi mennyiségével nem tanácsos túlzásokba esni).

 

- Dobd el a finomított fehér búzalisztet! Használj helyette durumlisztet, zablisztet vagy tönkölybúzalisztet, illetve teljes kiõrlésû liszteket.

 

- Tömény, vajas masszák helyett használj pudingos krémeket!

 

- Tökéletes alapanyag a zabkorpa, zabpehely, melyek magas rosttartalmuknál fogva hamarabb telítenek is, így könnyebben betarthatod az ajánlott mennyiségeket. Ha felhasználod õket, bónuszként csökkentheted a liszt felhasználását, ami további kcal csökkenéshez vezet.

 

- Használj fel desszertedhez friss vagy aszalt gyümölcsöt, ezzel növelve egészségedre kedvezõ hatásait.

 

Második tippünk: Ha desszertet vásárolsz, légy körültekintõ!

Vásárlás elõtt minden esetben figyelmesen olvasd el a feltüntetett összetevõket, és ha van a csomagoláson, akkor a termék energia- és tápanyag tartalmát. Az összetevõkkel kapcsolatban irányelvként használd az otthoni desszert készítéséhez adott tippjeinket.

 

Mennyiszer ehetünk édességet?

 

Az édességekre, desszertekre is vonatkozik az "arany középút" szabálya: együnk változatos desszerteket, de ne minden nap, hanem heti 2-3 alkalommal.

 

Ha mindezekre figyelemmel leszel a továbbiakban, akkor elfelejtheted a desszert fogyasztása utáni kellemetlen teltségérzetet és bûntudatot. Próbáld ki, érdemes!

 

A következõ desszertekkel kívánunk Neked édes perceket:

 

 

1) Könnyû citromhab

citromhab.jpg

Hozzávalók:

3 tojás

10 g édesítõpor

2 db citrom

2 mokkáskanál zselatin

 

Elkészítés:

A tojások sárgáját keverd el az édesítõvel, majd add hozzá a citromok lereszelt héját. Tedd vízgõz fölé, és fõzd sûrûbbre. Közben a zselatint old fel egy kevés (egy-két kanál) hideg vízben. A tojásos masszát hagyd hûlni, miközben kemény habbá vered a tojásfehérjéket. Ezek után a kissé kihûlt tojásos masszához add hozzá a kifacsart citromok levét, a zselatint, keverd össze, majd óvatosan adagold hozzá a kemény habot. Néhány órára tedd hûtõbe, majd hidegen tálald.

 

2) Habkönnyû joghurttorta

joghurttorta.jpg

Hozzávalók:
2 pohár natúr joghurt
4 dl cukormentes habtejszín
4 teáskanál zselatin
vaníliarúd kikapart belseje
ízlés szerinti mennyiségû édesítõszer és gyümölcs

ha szükséges zselatinfix

Elkészítés:

A joghurtot melegítsd össze a zselatinnal annyira, hogy épp feloldódjon. Add hozzá az édesítõt, a vaníliarúd kikapart belsejét, majd várd meg, míg kicsit kihûl. Add hozzá a kisebb darabokra vágott gyümölcsöt, és miután kemény habbá verted a cukormentes tejszínt, azt is add azt is hozzá a krémhez. Öntsd sütõformába, és egy éjszakára tedd a hûtõbe. Másnapra megdermed és szépen szeletelhetõ lesz. Ha nem vagy biztos benne, hogy a tortád megdermed, akkor miközben felvered a tejszínt habbá, félúton adj hozzá egy csomag zselatinfixet, így biztosan tartós marad a tejszínhab is.

 

 

 

3) Gesztenyével töltött sült alma

toltott alma240.jpg

Hozzávalók:

4 db közepes méretû alma

10 dkg darált mandula vagy dió

25 dkg natúr gesztenyemassza (Maroni)

kb. 0,5 dl sovány tej

ízlés szerint édesítõ

pár csepp rumaroma

 

Elkészítés:

A gesztenyemasszát, madulát és az édesítõt a tejjel kikeverjük, pár csepp rumaromával ízesítjük. Az almákat megmossuk, tetejüket levágjuk, és kivágjuk a csumákat. A gesztenyés krémmel megtöltjük a kivájt almákat, majd tûzálló tálban kb. 170 fokon 10-15 percig sütjük.