Archívum

VÁLOGASS FOLYAMATOSAN BŐVÜLŐ KÍNÁLATUNKBÓL,
MIND MAGAD, MIND CSALÁDTAGJAID SZÁMÁRA!
RENDELD HÁZHOZ FITNESS KONYHÁNK FINOMSÁGAIT!
ISMERKEDJ MEG AZOKKAL A SPORTOS ÉLETMÓDHOZ
KAPCSOLHATÓ TERMÉKEKKEL, AMELYEKET HASZNÁLOK!
KUKKANTS BE ÚJ WEBSHOPUNKBA!
AZ EGÉSZSÉG NAGY KINCS, MEGŐRZÉSÉHEZ TENNI KELL,
EBBEN NYÚJTOK SEGÍTSÉGET SZÁMODRA!
ISMERKEDJ MEG A SÚLY-KONTROLL PROGRAMMAL!

Az édességek: együk vagy ne együk?

A cikk megjelenési deje: 2009.02.04. A benne szereplő információk a megjelenés idején pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
edesseg130.jpgEgészségünk megõrzésének egyik eszköze a helyes táplálkozás, ahhoz ugyanis, hogy a szervezetünk zavartalanul tudjon mûködni, megfelelõ mennyiségû és minõségû tápanyagra van szüksége. Ahhoz, hogy ezt biztosítani tudjuk, az összes tápanyagot meg kell kapja a szervezet.

 

 

 

 

 

 

Hogy mit jelent ez?
Az egészséges ember szélsõségektõl mentes, vegyes táplálkozása azt jelenti, hogy nincsenek tiltott élelmiszerek és ételek, csak betartandó mennyiségek. Ideális esetben tehát a mindenki által egészségesnek tartott zöldségek és gyümölcsök fogyasztása mellett étrendünk tartalmaz tejterméket, húst, halat, tojást, gabonaféléket, cereáliákat, hüvelyeseket, olajos magvakat, fõzõ-, és kenõzsiradékot, valamint a vegyes táplálkozásban mindezek mellett még az édesipari termékek is helyet kapnak.
Természetesen az egyes élelmiszerfajták fogyasztásának a gyakorisága és mennyisége más és más. Például a zöldségeket, gyümölcsöket és tejtermékeket ajánlatos minden nap fogyasztani, halat legalább hetente 2-szer, tojásból heti 3-4 db-ot, édességet heti 2-3 alkalommal.
 

Tehát mégis ehetünk édességeket?
A válasz nem egyszerû. Számos dologtól függ, hogy ajánlott-e édességeket, desszerteket, csokoládé alapú ételeket, élelmiszereket fogyasztanunk vagy nem. Miért is összetett ez a kérdés? Elsõsorban egészségi állapotunk, illetve táplálkozással összefüggõ betegségeink befolyásolják étkezési lehetõségeinket. Ezen kívül meghatározó még a már említett mennyiség és a fogyasztási gyakoriság.
Fontos tehát, ha édességet fogyasztunk, hogy egy adag ne egy egész tábla csokoládé, egy egész csomag cukorka vagy egy fél torta legyen, hanem egy kis szelet csoki, 1-2 szem cukorka vagy 1 szelet sütemény. Tartsuk szem elõtt azt is, hogy az édességek fogyasztása ne legyen mindennapos, hanem hetente csak 2-3 alkalommal szerepeljen az étrendben.
Más a helyzet, ha nem mondhatjuk egészségesnek magunkat. A cukorbetegségben szenvedõknek például attól függõen ajánlható illetve nem ajánlott a cukorhelyettesítõvel készült sütemény, hogy elhízottak-e avagy normál testtömegûek.
A hiedelemmel ellentétben, még a fogyókúrában sem célszerû kifejezetten tiltani az édességek fogyasztását, hanem megfelelõ nyersanyag-válogatást és konyhatechnológiát kell alkalmazni. Helyes gyakorlat, ha gyümölcsalapú, teljes kiõrlésû lisztbõl és cukor hozzáadása nélkül készült terméket választunk. A margarinos krémek helyett pudinggal készülteket részesítsük elõnyben, és a tejszínes torták helyett joghurtosak jelenjenek meg asztalukon. Az édességeket heti 2-3 alkalommal még fogyókúrában is nyugodtan fogyaszthatunk, feltéve, ha azok energiatartalma a napi megengedett energia-bevitelünkbe belefér.

 

 

A következõ recepteket cukorbetegek és fogyókúrázók figyelmébe ajánlom, de az egészséges táplálkozás követõi is szemezgethetnek belõlük. A leírt receptek mellett feltüntettük, hogy a Súlykontroll Program melyik szakaszától ajálható fogyasztásuk.

 


Meggyes muffin (12 db) - MÁR AZ ELSÕ SZAKASZBAN IS FOGYASZTHATÓ!

meggyes muffin240.jpgHozzávalók:
3 dl tej, 1,5%-os
200 g zabkorpa
15 dkg cukormentes meggy befõtt
3 közepes darab tojás (csak a fehérje)
0,5 csomag sütõpor
édesítõ por ízlés szerint (legalább 3 evõkanál)
fahéj

Elkészítés:
A sütõt melegítsük elõ 180 fokra. Ha szilikonos sütõformánk van, nem szükséges bele semmilyen plusz zsiradék, ha nem, akkor kenõtollal vékonyan kenjük ki pár csepp olajjal. A tojásokat válasszuk szét, a fehérjét verjük kemény habbá. A zabkorpát, fahéjat és sütõport keverjük össze. Egy másik tálban keverjük össze a tojássárgáját, az édesítõ port és a tejet. Keverjük hozzá a száraz hozzávalókhoz a nedveset. Végül óvatosan keverjük a masszához a felvert habot, majd töltsük a muffin forma feléig-háromnegyedéig. A mirelit vagy édesítõszeres meggybefõttbõl a szemeket adagoljuk bele, hogy mindegyikbe egyformán kerüljön belõlünk. Kb. 20-25 perc alatt süssük készre.

 

1 db energiatartalma: 92 kcal
1 db szénhidrát tartalma: 10 g
1 db rost tartalma: 3,5 g

 

 

Epres túrókrémes rakott sütemény (4 személyre) - MÁZ NÉLKÜL MÁR AZ ELSÕ SZAKASZBAN IS FOGYASZTHATÓ! MÁZZAL A MÁSODIK SZAKASZTÓL AJÁNLJUK

epres240.jpgHozzávalók:
20 dkg sovány tehéntúró
30 dkg eper, mirelit
4x3 db korpovit keksz
10 dkg minõségi, édesítõszerrel készült étcsokoládé
édesítõpor ízlés szerint


Elkészítés:
A sovány túrót összekeverjük pépesített eperrel (fagyasztott epret is fel lehet olvasztani mikróban), ízesíthetjük egy kis édesítõszerrel. Ezt követõen veszünk egy korpovit kekszet, megkenjük a krémmel, ismét rakunk rá egy szelet korpovit kekszet, amire újabb réteg krém jön, amire ismét korpovit keksz kerül. Ezt követõen felolvasztjuk vízgõz felett a jó minõségû, édesítõszerrel készült étcsokoládét, majd rácsorgatjuk a sütire, amely ahogy hûl, megszilárdul az édességen). Ha az ember ügyes és jól csinálja, cukrászdába illõ desszertet kap. Érdemes állni hagyni, hogy a keksz megpuhuljon.

1 adag energiatartalma (mázzal): 275 kcal; máz nélkül: 140 kcal
1 adag szénhidrát tartalma (mázzal): 32 g; máz nélkül: 16 g
1 adag rost tartalma (mázzal): 3 g; máz nélkül: 2,7 g

 

 

Kókuszos túrógolyó (kb. 20 db) - MÁR AZ ELSÕ SZAKASZBAN IS FOGYASZTHATÓ!


kokusz240.jpgHozzávalók:
25 dkg sovány tehéntúró
25 dkg kókuszreszelék
20 g édesítõpor
vanília aroma vagy vaníliarúd kikapart belseje


Elkészítés:
A sovány túrót összekeverjük a kókuszreszelékkel és az édesítõporral és a vanília aromával, majd pár perc állás után kis golyókat formázunk belõle, meghempergetjük a maradék kókuszreszelékben, és hûtõbe téve hagyjuk összeérni az ízeket.


 

1 db energiatartalma: 90 kcal
1 db szénhidrát tartalma: 1,3 g
1 db rost tartalma: 3 g

 

 

Rumos meggyes-csokipuding kekszdarabokkal (4 személyre) - A MÁSODIK SZAKASZTÓL FOGYASZTHATÓ

csokipuding240.jpgHozzávalók:
fél liter sovány tej
1 tasak csokoládé pudingpor (cukormentes)
édesítõ - ízlés szerint
15 dkg édesítõs meggybefõtt
12 db korpovit keksz

Elkészítés:
Készítsük el 0,5 liter sovány tejjel, édesítõporral az 1 tasak csokipudingot. Közben forraljunk fel vizet, majd tegyünk bele ízlés szerint édesítõt, és fél doboz rumaromát. Dobjunk bele mirelit meggyet vagy olyan elsõ szakaszos gyümölcsöt, amit szívesen fogyasztunk. Egy kicsi jénai alját rakjuk ki pár szelet korpovit keksszel, majd locsoljuk meg az édesítõs-rumaromás-meggy felével, majd öntsüjk rá a még meleg csokipuding felét. Újra korpovit keksz, és a rumos meggy+csokipuding másik fele. Hagyjuk kihûlni, majd tegyük hûtõbe. 1 órát hagyjuk állni ott is, ezután fogyasztható.


1 adag energiatartalma: 196 kcal
1 adag szénhidrát tartalma: 30 g
1 adag rost tartalma: 1,8 g