Archívum

VÁLOGASS FOLYAMATOSAN BŐVÜLŐ KÍNÁLATUNKBÓL,
MIND MAGAD, MIND CSALÁDTAGJAID SZÁMÁRA!
RENDELD HÁZHOZ FITNESS KONYHÁNK FINOMSÁGAIT!
ISMERKEDJ MEG AZOKKAL A SPORTOS ÉLETMÓDHOZ
KAPCSOLHATÓ TERMÉKEKKEL, AMELYEKET HASZNÁLOK!
KUKKANTS BE ÚJ WEBSHOPUNKBA!
AZ EGÉSZSÉG NAGY KINCS, MEGŐRZÉSÉHEZ TENNI KELL,
EBBEN NYÚJTOK SEGÍTSÉGET SZÁMODRA!
ISMERKEDJ MEG A SÚLY-KONTROLL PROGRAMMAL!

Kitekintõ

A cikk megjelenési deje: 2009.04.15. A benne szereplő információk a megjelenés idején pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
kitekint130_4.jpgFolytatjuk kitekintésünket a táplálkozás témakörében megjelent egy-egy érdekes hírre. Jó olvasást kívánunk!

 

 

 

 

 

 

 

 

Daganatos megbetegedések lehetséges megelõzése: alma, almalé, alma összetevõk*


alma240_1.jpgHa megkérdezünk valakit, mi jut eszébe az almáról, a legtöbbeknek az egészség szó ugrik be elõször. Ebbõl is látszik, régóta ismert, hogy az alma rengeteg jótékony anyagot tartalmaz. Sok benne a polifenol és fitokemikália is - mely szavakkal azonban csak mostanság kezdtünk el ismerkedni- s melyek sok betegség megelõzésében és gyógyításában játszhatnak fontos szerepet.
A kutatók több oldalról is megerõsítették, amit a népi gyógymód már régóta tud és alkalmaz, hogy az alma, almalé, vagy almából készült termékek fogyasztása segít egészségünk megõrzésében.
A legújabb laboratóriumi bizonyítékok szerint, melyet német tudósok az elmúlt év októberében publikáltak, napi egy-két mosolygós, piros alma elfogyasztásával megelõzhetõ a bõr-, emlõ- és vastagbélrák kialakulása.

 


* Forrás: Gerhauser C.: Cancer chemopreventive potential of apples, apple juice, and apple components. Planta Med. 2008 Oct;74(13):1608-24.

 

 

Energia felvétel, fizikai aktivitás, energia egyensúly és rák: epidemiológiai bizonyíték**

balance240.jpgA civilizációs betegségek kialakulása számos tényezõ függvénye. Ezek közül néhány, pl. genetikai adottságaink, nemünk, életkorunk, általunk nem befolyásolható, azonban mások, pl. energia felvételünk, fizikai aktivitásunk mértéke vagy testtömegünk jól irányíthatóak, módosíthatóak.
A következõkben összegezzük a járványtani bizonyítékokat az energia felvétel, fizikai aktivitás és az elhízás vonatkozásában a rákkal összefüggésben.
A túlzott energia felvétel a tudományos bizonyítékok alapján megnöveli a vastag- és végbélrák, a prosztata- és az emlõrák kialakulásának kockázatát. Azonban, elsõsorban azért, mert a fizikai aktivitás, a testparaméterek, valamint a metabolikus tényezõk erõsen befolyással vannak az energia-felvétel és -felhasználás egyensúlyára, nehéz az energia-felvétel, mint önálló rizikótényezõ, hatását megvizsgálni a rák kialakulása szempontjából.
Elegendõ tudományos bizonyíték áll rendelkezésre, amely a fizikai aktivitás kockázatot mérséklõ szerepét támasztja alá vastagbél-, valamint emlõrák esetén. Úgy tûnik, hogy ez a pozitív hatás kifejezettebb a vastagbél rák vonatkozásában a férfiaknál, míg az emlõrák vonatkozásában a menopauzán már átesett nõknél. A tudományos bizonyítékok szintén megerõsítik a fizikai aktivitás kockázatcsökkentõ szerepét a méh-, tüdõ- és prosztatarák esetében is. Elenyészõek a bizonyítékok azonban a fizikai aktivitás védõ szerepét illetõen a végbélrákkal összefüggésben, valamint egymásnak ellentmondó vizsgálati eredmények állnak pillanatnyilag rendelkezésre a hasnyálmirigy-, a petefészek- és a vesedaganatok esetén.
Megalapozott az összefüggés az elhízás és számos daganattípus megnövekedett rizikója vonatkozásában. Meggyõzõ bizonyítékok támasztják alá az elhízás kockázatnövelõ szerepét a vastagbél, a végbél, az emlõ (menopauza után lévõ nõk esetén), a méh, a vese, valamint a nyelõcsõ rákos megbetegedéseivel szemben. Ugyanezen vizsgálati eredmények felvetik továbbá számos egyéb daganattípus (hasnyálmirigy, máj, epehólyag, prosztata) és az elhízás közti összefüggés valószínûségét, ugyanekkor bebizonyosodott, hogy a testtömegtöbblet nincs hatással a tüdõrák kialakulásának kockázatára. Más rosszindulatú daganatok kockázatában az elhízás hatása tisztázatlan.

 

** Forrás: Pan SY, DesMeules M: Energy intake, physical activity, energy balance, and cancer: epidemiologic evidence. Methods Mol Biol. 2009;472:191-215.

 

 

Aszpartám: a jelenlegi alkalmazási/fogyasztási szint biztonságosságának, szabályozásának, toxikológiai és epidemiológiai vizsgálata***

edesito240.jpgAz aszpartámot világszerte körülbelül 90 országban és több mint 6000 termékben használják édesítõszerként, ezért számos tudományos vizsgálat történt annak érdekében, hogy megvizsgálják a szervezetre gyakorolt hatását. A tudományos kutatások többek között foglalkoznak a felszívódásával, lebomlásával; elemzik, mennyi napjainkban az átlagos beviteli szintje, valamint vizsgálják toxikológiai és epidemiológiai hatásait.
Az európai és az egyesült államokbeli élelmiszerbiztonságai hatóságok ajánlása szerint a napi aszpartám bevitel javasolt maximum mennyisége 40 (EU) vagy 50 (USA) mg/kg. Ha a gyakorlatban nézzük: az európai mennyiség egy 70 kg-os személy esetén 2800 mg aszpartámot engedélyez. Ha ez az ember a limonádéjába 2 szem aszpartám-tartalmú édesítõszert tesz, akkor ezáltal kb. 36 mg aszpartámot vitt be a szervezetébe. Az egy alkalommal nagy mennyiségben fogyasztott aszpartám befolyásolja a szervezet biokémiai paramétereit, például a vérplazma aminosav- és az agy ingerületvezetõ szintjét, azonban a vérplazma fenilalanin, és aszpartansav (két aminosav) szintjének emelkedése nem figyelhetõ meg, ha a bevitel nem haladja meg az 50mg/ttkg-ot. Az aszpartámmal összefüggésben akut, mérsékelten akut, vagy krónikus mérgezési tünetek nem jelentkeznek, amíg a fogyasztás meg nem haladja az ajánlott mennyiség közel százszorosát, azaz a 4000 mg/kg-ot. Az aszpartámot a fenilketonuriában (öröklõdõ anyagcserebetegség szenvedõk nem fogyaszthatják a fenilalanin-tartalom miatt. Erre a tényre minden aszpartámot tartalmazó terméknél a csomagoláson fel kell hívni a figyelmet
Szigorúan megvizsgálták a vegyület rákkeltõ hatását, így több tanulmány is igazolta, hogy nem rákkeltõ, és nem mutatható ki összefüggés az alkalmazása és a daganatos megbetegedések kialakulása között.
Hasonlóképp vették górcsõ alá az idegrendszerre, tanulási szokásokra, és a viselkedésre gyakorolt hatását is, melynek során a nagy létszámú csoportok prospektív vizsgálata, valamint számos esetet felvonultató kontrollált tanulmány is igazolta, hogy az aszpartám fogyasztása ezeket negatívan nem befolyásolja. Összességében tehát kijelenthetõ, hogy a tudományos, evidenciákon alapuló vizsgálatok igazolták, hogy az aszpartám mesterséges édesítõszer használata (a jelenlegi fogyasztási szokásokat alapul véve) biztonságos.
Miután az aszpartám alkalmazása bizonyítottan biztonságos, felmerül a kérdés, vajon van-e és ha igen, milyen jótékony hatása lehet a mesterséges édesítõszereknek azon kívül, hogy megkönnyítik az energia-bevitel csökkentésére irányuló törekvéseinket.

 

*** Forrás: Magnuson BA, és mtsai Aspartame: a safety evaluation based on current use levels, regulations, and toxicological and epidemiological studies. Crit Rev Toxicol. 2007;37(8):629-727

 

 

 

Forrás: MDOSZ hírlevelek