Archívum

VÁLOGASS FOLYAMATOSAN BŐVÜLŐ KÍNÁLATUNKBÓL,
MIND MAGAD, MIND CSALÁDTAGJAID SZÁMÁRA!
RENDELD HÁZHOZ FITNESS KONYHÁNK FINOMSÁGAIT!
ISMERKEDJ MEG AZOKKAL A SPORTOS ÉLETMÓDHOZ
KAPCSOLHATÓ TERMÉKEKKEL, AMELYEKET HASZNÁLOK!
KUKKANTS BE ÚJ WEBSHOPUNKBA!
AZ EGÉSZSÉG NAGY KINCS, MEGŐRZÉSÉHEZ TENNI KELL,
EBBEN NYÚJTOK SEGÍTSÉGET SZÁMODRA!
ISMERKEDJ MEG A SÚLY-KONTROLL PROGRAMMAL!

Hírek a nagyvilágból

A cikk megjelenési deje: 2009.05.03. A benne szereplő információk a megjelenés idején pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
alma130_5.jpgFolytatjuk kitekintésünket a táplálkozás témakörében megjelent egy-egy érdekes hírre. Jó olvasást kívánunk!

 

 

 

 

 

 

 

A citrom polifenoljai képesek az étrendhiba talaján kialakuló elhízás visszaszorítására? - Kecsegtetõ állatkísérletes eredmények

 

citrom240.jpgEgyre több információnk van a színes zöldségekben, gyümölcsökben, kávéban, kakaóban megtalálható színanyagok (polifenolok) kedvezõ táplálkozás-élettani hatásáról, egészségmegõrzõ szerepérõl.
Azonban nemrégiben japán kutatók egy csoportja tágította a horizontot, amikor alaposabb vizsgálatnak vetette alá a citromból kivont polifenolokat, és megvizsgálta azok hatását a zsíranyagcserében résztvevõ gének aktivitására. Az állatkísérletet nagy zsírtartalmú étrend fogyasztása következtében elhízott egereken végezték.
A 12 héten át tartó kísérlet során az alanyokat három csoportra osztották, az egyik kis, a másik nagy zsírtartalmú étrendet kapott, míg a harmadik csoport zsírdús menüjét 0,5% citromhéjból kivont polifenollal egészítették ki.
A harmadik, polifenolokkal dúsított étrendet fogyasztó csoport esetében a testtömeg gyarapodása, a zsírszövet arányának változása, a vérzsír-, vércukor és inzulin anyagcsere zavara (inzulin rezisztencia) szignifikáns mértékben kisebb volt, mint a másik két csoport esetében.
A kutatók véleménye szerint a jelenség hátterében az a folyamat áll, melynek során a polifenolok a májsejtekben a gének hírvivõjének (vagyis a mRNS-nek) szintjén befolyásolják a PPARalfa receptorok mûködését. Továbbá az acetil-CoA (acetil koenzim A) oxidáz enzim (ACO) mûködésének szabályozásáért felelõs gének aktivitásában is eltérés mutatkozott a polifenolokat is fogyasztó csoport és az önmagában csak kis zsírtartalmú étrendet fogyasztó csoport között. Végsõ soron ezek a változások a májsejtekben és a fehér zsírszövetben a zsírok fokozott oxidációjához és a fent leírt kedvezõ anyagcsere folyamatok lezajlásához vezetnek.
Bár az állatkísérleti eredményektõl a humán táplálkozási ajánlásokig hosszú út vezet, érdemes a citrusféléket, belõlük készült leveket, más értékes tápanyagaik miatt is - már ma - változatosan fogyasztanunk.

Forrás: Fukuchi Y et al: Lemon Polyphenols Suppress Diet-induced Obesity by Up-Regulation of mRNA Levels of the Enzymes Involved in beta-Oxidation in Mouse White Adipose Tissue. J Clin Biochem Nutr. 2008 Nov;43(3):201-9.

 

 

A mediterrán étrend jellemzés a biaktív összetevõk alapján

 

A zöldség és gyümölcsfogyasztás az egészséges táplálkozás elengedhetetlen része, ezt ma már a legtöbb óvodás is elmondja, ha megkérdezzük. A tudás ellenére mégsem fogyasztunk ezekbõl annyit, mint a tõlünk délebbre fekvõ országok. mediterran dieta240.jpg
A Földközi-tenger térségében élõk étkezési szokásait összefoglaló néven mediterrán étrendnek hívjuk, s bár az itt élõk táplálkozásában számos eltérés felfedezhetõ, azt azonban már számtalan tanulmány bizonyította, hogy bizonyos megbetegedések (daganatok, magas vérnyomás, érelmeszesedés, metabolikus szindróma) elõfordulási aránya itt alacsonyabb. A mediterrán népek bõségesen fogyasztanak zöldséget, gyümölcsöt, teljes kiõrlésû gabonából készített ételeket, és ételkészítésük során hangsúlyt kap például az olívaolaj.
A zöldségek, gyümölcsök és a teljes kiõrlésû gabona a biológiailag aktív antioxidáns (polifenolok, karotinoidok), a nem antioxidáns (fitoszterol) anyagok, valamint az élelmi rostok bõséges forrása, melyek fogyasztása szorosan összefügg egészségünkkel.
Ha az elfogyasztott étrend ételeit részekre szedjük, és az összetevõit vizsgáljuk (ezt tette egy spanyol kutatócsoport) a következõk derülnek ki. A mediterrán táplálkozás a telítetlen zsírsavakat részesíti elõnyben a telített zsírsavakhoz képest (arány 1,6-2 az egyhez), és nagy az élelmi rost bevitel (41-62g/nap személyenként). Az antioxidánsokat megvizsgálva kiderül, hogy a fent említett antioxidáns tartalom jelentõs (3500-5300 egység/nap személyenként), hasonlóan a fitoszterolok beviteléhez (370-555 mg naponta, személyenként).
A vizsgálatnak köszönhetõen újra megerõsítést nyert, hogy egészségünk megõrzése érdekében nagyon fontos az elegendõ antioxidánst tartalmazó táplálékok fogyasztása.

Forrás: Saura-Calixto F., Goñi I. Definition of the Mediterranean diet based on bioactive compounds. Crit Rev Food Sci Nutr. 2009 Feb;49(2):145-52

 

A tea polifenolok antioxidáns hatásának in vitro PC12 daganatsejteken végzett vizsgálata

 

A teában lévõ polifenolok, fõként a katechin, intenzív antioxidáns hatása és ezáltal, lényegi szerepe az oxidatív stressz okozta sejtkárosodás talaján fellépõ betegségek, pl. a daganatok megelõzésében meggyõzõen bizonyított tudományos tény.
tea240_1.jpgSzámos kísérletben és epidemiológiai vizsgálatban foglalkoztak a fekete és a zöld teában megtalálható polifenoloknak (a katechinek közül különösen epigallokatechin-gallátnak) a daganatos betegségek progresszióját késleltetõ hatásával.
Egy nemrégiben végzett vizsgálat során PC12-es izolált daganatsejteken mutatták be a fekete és zöld tea polifenol tartalmának jótékony hatását. A kísérlet során igazolást nyert hogy az említett anyagok megváltoztatták a sejteket károsító szabadgyökök keletkezését, a zsírsavak és a fehérjék oxidációját, valamint a glutathion anyagcserét. A sejtek tea polifenolokkal történõ kezelése eredményeként megfigyelhetõ volt a természetes sejtpusztulás (apoptózis) felgyorsulása (daganatsejteknél), amelyet a DNS fokozott lebomlása, valamint az apoptózist jellemzõ enzimek aktiválódása jelzett. Ezek az eredmények megerõsítik a tea katechin tartalmának preventív hatását, valamint felvetik terápiás alkalmazásának lehetõségét is.

Forrás: Raza H, John A.: In vitro effect of tea polyphenols on redox metabolism, oxidative stress, and apoptosis in PC12 cells. Ann N Y Acad Sci. 2008 Sep;1138:358-65

 

Forrás: MDOSZ hírlevelek