Archívum

VÁLOGASS FOLYAMATOSAN BŐVÜLŐ KÍNÁLATUNKBÓL,
MIND MAGAD, MIND CSALÁDTAGJAID SZÁMÁRA!
RENDELD HÁZHOZ FITNESS KONYHÁNK FINOMSÁGAIT!
ISMERKEDJ MEG AZOKKAL A SPORTOS ÉLETMÓDHOZ
KAPCSOLHATÓ TERMÉKEKKEL, AMELYEKET HASZNÁLOK!
KUKKANTS BE ÚJ WEBSHOPUNKBA!
AZ EGÉSZSÉG NAGY KINCS, MEGŐRZÉSÉHEZ TENNI KELL,
EBBEN NYÚJTOK SEGÍTSÉGET SZÁMODRA!
ISMERKEDJ MEG A SÚLY-KONTROLL PROGRAMMAL!

Tanácsok 50 feletti nõknek

A cikk megjelenési deje: 2012.09.11. A benne szereplő információk a megjelenés idején pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

50 feletti no.jpg50 felett a legtöbb nõnél már abbamarad a menstruáció, és ezzel együtt változás áll be az egész test mûködésében. Mire figyeljünk oda ilyenkor különösen? Milyen vitaminokból, ásványi anyagból kell többletbevitelt biztosítani testünknek? Hogyan kerüljük el az elhízást?

 

 

A tudósok szerint akár 115 évig is élhetne bárki. De sajnos az öregedési folyamatok 35-40. életév tájékán érezhetõen beindulnak. Ilyenkor lassul az anyagcsere, csökken az energiaszükséglet. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy ilyenkor már kevesebb kalóriára van szüksége a szervezetnek saját maga fenntartásához, a felesleges energia pedig túlsúly formájában jelentkezik. Hány olyan embert ismernek, akik ilyentájt kezdtek pocakot ereszteni? Pedig kevesebb kalória bevitelével, több mozgással megelõzhetõ az úszógumi kialakulása.


50 év felett ráadásul nem csak ezzel kell szembenézniük a nõknek, hanem a menopauzával és a klimax idõszakával is. Változó, hogy kinek mikor marad abba a menstruációja, de ez az idõpont körülbelül 50. születésnap tájékára tehetõ a legtöbb nõnél. A menopauza a termékenyég végét jelentõ biológiai folyamat és állapot. Ilyenkor a petefészek aktivitása csökken, kevesebb ösztrogén és progeszteron termelõdik, majd szép lassan abba is marad a termelés, és az ovuláció sem következik többé be.
A menopauzát 5 évvel megelõzõ, és kb. 5 évvel követõ idõszakot nevezzük klimaxnak. Ezen idõszak alatt a hormontermelés, és az ovuláció teljesen kiszámíthatatlan. Ez okozza a kellemetlen tüneteket is, mint a hõhullám, vagy a hangulatingadozás.


De milyen ételekkel csökkenthetjük ezeket a tüneteket?

egyutt fozes.jpgAz édesgyökér egy gyógynövény, melyet rengeteg kultúrában fogyasztanak rendszeresen. A Földközi- tenger környékén, illetve Ázsiában honos. Az édesgyökér-kivonat enyhe ösztrogén hatású, ezáltal segít csökkenteni a klimax alatt fellépõ kellemetlen tüneteket.


Többen javasolják a szóját is, de mivel gyakran alakul ki rá allergiás reakció, nem feltétlenül javaslom nagyobb mennyiségû, vagy gyakoribb fogyasztását.
A lenmag egyik összetevõi fitoösztrogének (gyenge növényi ösztrogén-alkotóelemek). Ezen hatóanyagok is képesek csökkenteni a menopauza alatt tapasztalt tüneteket. Használhatjuk egészben a lenmagokat, de meg is õrölhetjük, vagy vehetünk lenmagolajat is. Soha ne fõzzünk lenmagolajjal, csak friss salátákhoz alkalmazzuk, és a hosszú eltarthatóság reményében tároljuk hûtõszekrényben.
Négy evõkanálnyi lenmagban ezen kívül 8 gramm rost van, ugyanannyi, mint 100 gramm málnában, ami egyáltalán nem kevés, ha azt vesszük, hogy a málna a 8 grammjával a listavezetõ a gyümölcsök között. A rostok segítik az emésztést, ami szintén kicsit „silányabban" mûködik, mint azoknál, akik a 20-as éveikben járnak. Lassul a bélmûködés, ezért gyakrabban alakulhat ki székrekedés. Ezt megelõzhetjük, ha elegendõ rostot fogyasztunk zöldségekbõl, gyümölcsökbõl, teljes kiõrlésû termékekbõl.


A legfontosabb dolog, amit még meg kell említsek az a csontritkulás. Májusban már foglalkoztam vele bõvebben egy cikk erejéig, de azért itt sem hagyhatom ki. A kalcium hasznosulását gátolja a túlzott fehérje és zsiradékfogyasztás. Tehát a zsíros húsok nem csak az elhízást fogják elõsegíteni ebben a korban, hanem a csontritkulás kialakulását is. A húsok mennyiségét egyébként is érdemes korlátozni, fehérjeigényünket inkább tejtermékekbõl és növényi fehérjébõl fedezzük (gondolták volna, hogy a rizsben is elég sok fehérje van?). A light tejtermékek alacsony zsírtartalmúak, ráadásul a bennük található laktóz (tejcukor) elõsegíti a kalcium felszívódását. A D-vitaminról se feledkezzünk meg, amirõl júniusban írtam. D-vitamin keletkezik a szervezetünkben napsugárzás hatására. De õsz, tél közeledtével, vagy aki keveset van a szabadban érdemes pótolni. Arra érdemes odafigyelni, hogy ez egy zsírban oldódó vitamin, tehát zsír jelenlétében fog felszívódni. Vegyük be étkezéshez, vagy eleve válasszunk olyan változatot, ami olajba van keverve.


biciklizes.jpgAttól, hogy valaki átlépte az 50-et még mozgás terén sem kell megálljt parancsolni magunknak. Mozogjunk továbbra is rendszeresen, vagy ha eddig nem tettünk, mindenképpen kezdjünk bele, hogy megõrizzük izomzatunk, csontozatunk egészségét. Már egy kis séta is számít, ha azt rendszeresen beiktatjuk az életünkbe.


A lassuló anyagcsere következtében mindenképpen csökkenteni kell ételeink adagján. Ha eddig 2 szelet kenyeret ettünk vacsorára, akkor együnk most már csak egyet. Szervezetünknek az egy szelet is elég energiát fog biztosítani, viszont elkerülhetjük, hogy a felesleges 2. szelet úszógumiként épüljön ránk.


50 év felett a nõk fiatalosak, szépek, de tudomásul kell venni, hogy egészségük és alakjuk megérzése érdekében már többet kell tenni, mint 20, 30 vagy akár 40 évesen!

Kovács Judit
dietetikus