Kérdés:

Kedves Anna, Az önök által népszerûsített Súlykontroll program jó néhány elõírása szöges ellentétben áll a Diamondék-féle Testkontroll szabályaival, nevezetesen figyelmen kívül hagyja a megfelelõ ételtársítás elvét, bõséges reggelit javasol, valamit a gyümölcsök csökkentett mennyiségû és nem megfelelõ módon való fogyasztását, egyenlõségjelet tesz a sûrített ill. a magas víztartalmú ételek közé (ld. grapefruit és marhafelsál, ill. almalé és tejföl BA-indexe ugyanaz), stb. Ezek szerint a Testkontrollról is kiderült volna idõközben, hogy orvosilag bizonyíthatatlan, sõt, hibás alapokra építkezik? Furcsállnám, mert – tizenvalahány éve legalábbis – logikusnak és meggyõzõnek tûnt a szerzõpár érvelése. Esetleg tudna valami bõvebb (fõleg internetes) irodalmat is ajánlani a kérdést illetõen? Nagyon szépen megköszönném...

Válasz:

Kedves Zoltán!

Szakmai körökben már az elolvasása közben is egyértelmû volt, hogy nem támaszkodik a szerzõpáros tudományos alapokra, sõt még alapvetõ anatómiai, élettani és biokémiai tudásukat is rögtön meg lehetett kérdõjelezni.

Néhány példa:

Állítás 1: A belekben rohad a hús.
Válasz: Az emésztés lényege, hogy a táplálékot építõköveire bontja, azaz a hús a gyomorban megszûnik hússá lenni, polipepdidek és peptidek formájában folytatja az útját a vékonybélbe, ahol tovább bomlik dipeptidekké, aminosavakká, majd felszívódik a véráramba; tehát igen erõs gondolat a belekben rohadó hús képe.

Állítás 2: Nem lehet szénhidrátot fehérjével fogyasztani, ehelyett zöldségeket javasolnak.
Válasz 1: Nem lehet egy-egy alapvetõ élelmiszert fehérje/zsír/szénhidrát csoportba osztani, hiszen ezek összetett anyagok, többségükben legalább két makrotápanyag alapvetõen benne van; külön fogyasztani nem lehetne, csak ha elõbb kémiailag szétbontja az ember (pl. 1 dl sovány tej 3,4 g fehérjét, 1,5 g zsírt és 5,3 g szénhidrátot tartalmaz). Természetesen úgy már lehet csoportosítani, hogy pl.: többségében szénhidrátot tartalmazó élelmiszerek, többségében fehérjét tartalmazó élelmiszerek, stb.
Válasz 2: a zöldségek összetétele is alapvetõen a szénhidrát. Néhány példa (elsõ adat fehérje tartalom, második adat szénhidrát tartalom, az adatok 100 g-ra vonatkoznak):
Paradicsom: 1,0 g; 4,0 g
Kígyóuborka 1,0 g; 1,7 g
Kelkáposzta: 3,6 g; 4,3 g
Tök: 1,1 g; 6,1 g
Karalábé: 2,1 g; 6,9 g
Zeller: 1,4 g; 5,0 g
Kínaikel: 1,2 g; 2,0 g
És egy száraz hüvelyes:
Szárazbab: 21,9 g; 54,1 g
Így a "fehérje/szénhidrát" helyett „fehérje/szénhidrát"-ot ajánl. Természetesen más típusú szénhidrátok, de attól még egyértelmûen rossz a megfogalmazás, és hozzá nem értõ embert könnyen megtéveszthet.

És lehetne sorolni a hasonló dolgokat. Azért, hogy teljes képet tudjon kialakítani, levelem végén küldök egy linket. A cikk 2002-ben jelent meg, a dietetikusok szakmai lapjában az Új Diétában.

Mindezektõl függetlenül a Testkontroll hatásos, hiszen ha az addig egész nap átlagosan nagyobb kcal mennyiséget fogyasztó ember hirtelen az étrendje egyik felét gyümölccsel váltja ki, a másik felének is döntõ többsége zöldség, az eredmény nem maradhat el.

A leírtakból természetes tehát, hogy a Súlykontroll nagyban különbözik a Testkontroll elveitõl, ideológiájától.
A Súlykontroll esetén is javasolt a bõséges gyümölcsfogyasztás, csak az nem mindegy, hogy melyik gyümölcsbõl választunk, és az, hogy egyszerre 20 dkg-t vagy 1 kg-t fogyasztunk el belõle.
A Súlykontroll Index abban segít, hogy bizonyos élelmiszereket aszerint csoportosít, hogy mit várhatunk tõle, ha pl.: fogynunk kell. Emellett a Súlykontroll könyv tartalmazza, hogy melyik élelmiszercsoporthoz tartozó alapanyagból mennyit és milyen gyakorisággal javasolt fogyasztani. A kettõ információ kiegészíti egymást, ezért komplexen nézve máshová kerül az azonos Súlykontroll Indexekkel rendelkezõ, különbözõ élelmiszercsoportba tartozó alapanyag. Tehát nem teszünk egyenlõséget azzal az élelmiszerek között, hogy azonos Súlykontroll Index-szel rendelkeznek.

Remélem elégedett a válasszal, azért is küldöm a linket, mert hely hiányában nem tudnék minden leírni a Testkontrollról, amit érdemes.

http://www.ujdieta.hu/index.php?content=90

Ha bármilyen kérdése felmerülne még, írjon!
Szép napot!

Üdvözlettel,
Varga Anna