Kérdés:

Sokszor írtad már, hogy sütikhez, kenyérsütéshez zabpehelylisztet, tönkölylisztet használjunk a teljeskiõrlésû helyett. Az a kérdésem, hogy mi a gond a tk. liszttel? Miért elõnyösebb a többi?

Válasz:

Minden bizonnyal félreérhetõ volt amit írtam, mert sosem állítottam hogy a teljes kiõrlésûek HELYETT válaszátok a tönkölybúza-, zab- vagy durumlisztet. A mondandóm lényege mindig az volt, hogy ne finomított búzalisztet fogyasszunk, mert az mind rost tartalomban, mind ásványi- és vitamintartalomban kevesebb, mint a teljes kiõrlésû társai, és emellett még magas a GI-je is. Viszont a teljes kiõrlésû MELLETT a zablisztet, durumlisztet és tönkölybúzalisztet azok jó tulajdonságai miatt emeltem ki. Pl. a zabliszt (akár teljes kiõrlésû, akár nem) sok ú.n. béta-glükánt tartalmaz, ami egy rostféle, és csökkenti a liszt GI-jét. Valamint lényegesen kevesebb szénhidrátot, és több fehérjét tartalmaz, mint a finomított búzaliszt. A durumliszt (akár teljes kiõrlésû, akár nem) jobb GI-vel rendelkezik (mint a finomított búzaliszt, mindig ez a hasonlítási alap a liszeknél), olyannyira, hogy cukorbetegeknek ezt a lisztet illetve a durumtésztát ajánlják rutinszerûen a dietetikusok. Természetesen ha ezekbõl is a teljes kiõrlésût választod, akkor az még jobb megoldás, mint a sima zabliszt, durumliszt, hiszen amit leírtam általánosságban a teljes kiõrlésû lisztekrõl, ezen lisztek esetében is áll. :-)

Remélem így talán egyértelmûbb voltam, ha van még valami, ami félreérhetõ, vagy többféleképpen is magyarázható, írj, és megpróbáljuk "kibogozni". Köszönöm, hogy jelezted, hogy ez nem volt annyira egyértelmû.