Kérdés:

Kedves Anna! Olvastam Béres Alexandra könyvében azt a tanácsot, hogy tejbõl lehetõleg az alacsony zsírtartalmút válasszuk! Ugyanakkor Usztics Mátyás egy interjúban kifejtette, hogy ez mekkora marhaság, mert jó lenne végre elmagyarázni az embereknek, hogy a tejben lévõ vitaminok felszívódásához igenis kell a zsírtartalom! Ráadásul logikusan belegondolva, a tehenek csak egyféle tejet adnak, a "light" tejeket vizezéssel hozzák létre! És ki akar a vízért fizetni?! LK

Válasz:

Kedves Krisztián!
Minden tiszteletem Usztics Mátyásé, hiszen kiváló színész. Valószínûleg fél információkból szûrte le a következtetését, ami az interjúban elhangzott. Természetesen igaz, hogy a zsírban oldódó vitaminok csak zsiradék jelenlétében tudnak felszívódni (a nevük is erre utal). Azonban ritka, hogy egy egészséges, felnõtt magyar ember zsírszegényen étkezik, az pedig szinte kizárt, hogy zsírmentesen. Azok a bizonyos vitaminok sem kizárólag a tej zsírtartalmának köszönhetõen szívódnak fel, hanem minden zsiradéktípus elfogyasztása segítségükre van ebben a felszívódási folyamatban. Az egészséges táplálkozási ajánlások szerint étrendünk 25-30 energia%-át ajánlott zsiradékból fedezni. Szó sincs tehát zsírmentességrõl. Ez bõven elegendõ a zsírban oldódó vitaminok felszívódásához. A magyar lakosság átlagosan több mint 40 energia%-nyi zsiradékot fogyaszt, de természetesen ez csak egy átlagszám - vannak ennél jóval kevesebbet és ennél jóval több zsiradékot fogyasztók is. Amíg a magasabb mennyiségû zsiradék fogyasztásával (és ezen belül a telített zsírban gazdag táplálkozással) egyértelmûen összefüggésbe hozott betegségek adják az országos halálozás 76,4%-át (a szív- és érrendszeri halálozás az összes halálozás 50,7%-a, míg a daganatos halálozás a 25,7%-a), úgy vélem minden eszközt meg kell ragadni ahhoz, hogy az emberek tisztában legyenek azzal, milyen táplálkozási magatartással, táplálkozási tudással és hozzáállással tudnak ezen a szomorú adaton változtatni. Ennek az ismeretanyagnak csupán egy apró részlete a zsírban szegényebb tej ajánlása is.
Nincsenek pontos ismereteim arról, hogy nagyüzemi körülmények között hogyan állítják be az alacsonyabb zsírtartalmat, de ha megbízható magyar termelõtõl vásároljuk, akkor biztosak lehetünk benne, hogy egy „egyszerû fölözéssel" meg tudják oldani a dolgot. Ekkor nem kell tartani attól, hogy eltûnnek belõle azok az értékes anyagok, amelyeket a tej alapvetõen tartalmaz. Az biztos, hogy bizonyos mértékben változik a tartalma, hiszen egyes dolgok a zsírral együtt eltávolíttatnak belõle, de a „maradék" is értékes: komplett fehérjéket, kalciumot, folyadékot tartalmaz, amely a szervezet számára jó hatásfokkal feldolgozható.
Még egy tipp: ha nem termelõtõl vásárol, mindenképp olvassa el a termék összetételét: sajnos rengeteg a tejnek árult „pótlék". Ezeket nem is szabad - ezt rendelet szabályozza - tejként feltüntetni, ilyenkor szokás ráírni a tejital, reggeli ital, stb. kifejezéseket. A tej normál esetben 3,4 g/dl fehérjét tartalmaz, ezek a „pótlékok" jó, ha 1-1,2 g/dl-vel rendelkeznek. Nem véletlen, hogy az OÉTI iskolai büfé ajánlásának mellékletében az szerepel irányadóként, hogy a forgalmazott tejterméknek legalább 3,2g /dl fehérjét kell tartalmaznia.
Remélem sikerült megnyugtató választ adnom a kérdésére.
Üdvözlettel,
Varga Anna