Kérdés:

Anyukám inzulinos cukorbeteg. Most éppen kórházban van, mert az inzulin mellett is 22-es a cukor szintje. Sajnos nem igazán tartja be a diétát. Arra lennék kiváncsi mi az az étel amit egyáltalán nem ehetne. Melyek azok az ételek amit a mindennapi életben ehet. Õ már 65 éves és nem érdekli igazán ez a diétás dolog. Kiszámolni, pedig egyáltalán nem tudja a kalóriákat. Sajnos még eddig diatetikus sem beszélt vele errõl, pedig ugy tudom, hogy minden kórházban kell lennie diatetikusnak aki átbeszéli a beteggel az étkezést. Kérném a segitségét. Most jelenleg 6-os a cukorszintje, mert a kórházban van, de amit kijön és otthon van már 10 és igy tovább.

Válasz:

Kedves Anikó!
Sajnos idõ hiányában már csak a Súlykontroll kérdésekre válaszolhatnék, de Önökkel kivételt teszek, mert fontosnak érzek legalább egy visszajelzést.
Mindenképpen próbáljon édesanyja lelkére hatni, hogy tartsa a diétát, mert az átlagban 10 feletti vércukorszint rendkívül veszélyes. Fõként azért, mert sokszor nem is érzi a cukorbeteg a „betegséget", hiszen nem jár olyan rosszulléttel, ami felhívná a figyelmet a szervezetében zajló dolgokra, így könnyen elhessegetheti magától a gondolatot, hogy felelõsséggel tartozik az egészségéért, hiszen nem érzi magát betegnek. A 22-es vércukorszintnél azonban már egyéni toleranciától függõen jelentkezhetnek tünetek. Veszélyes ez a betegség, mert kialakulhat érszûkület, romló keringés, ami a szervezetében gazdag érhálózattal rendelkezõ szerveket érintheti leginkább (szem, vese, stb.) Ebbõl lehet látásromlás, de akár súlyos esetben vakság is. Sajnos több olyan cukorbeteggel találkoztam, aki elhanyagolta diétáját, és a végén amputálni kellett a lábát a felmerült szövõdmények miatt. A diéta nem túl bonyolult, csak az elején igényel odafigyelést és törõdést, a késõbbiekben már - ha rutint szerzett - szinte magától megy. Elsõsorban az elfogyasztott szénhidrátok mennyiségére kell ügyelni, fõként akkor, ha inzulinnal kezelik. Az orvosok a kórházban meg fogják mondani (valószínûleg eddig is megadták) azt a mennyiséget, amelyet fogyaszthat, hogy egyensúlyba kerüljön a szénhidrát anyagcseréje. Ezt a mennyiséget - ismét az inzulin fajtájától, illetve annak adagolási rendjétõl függõen - minél több kisebb étkezésre kell bontani, általában 5 étkezésre, esetleg 6 étkezésre, utóvacsora beiktatásával. A szénhidrátok közül a szõlõcukrot, répacukrot kerülni kell, édesítõszerrel érdemes megoldani az édesítést. Fontos, hogy ha fogynia is kell, akkor elsõsorban a mesterséges édesítõszerek javasoltak, nem a cukorhelyettesítõk (errõl bõvebben a gyakori kérdések rovatban talál ismertetést). Jelentõs szénhidrát forrásnak számítanak: burgonya, tészta, rizs, kenyérfélék, egyes zöldségek (kukorica, zöldborsó) és gyümölcsök (szõlõ, banán). Természetesen ez nem azt jelenti, hogy ezeket nem eheti, hanem azt, hogy be kell tartania bizonyos mennyiségeket a fogyasztásakor. Ezen kívül rendkívül fontos az élelmiszerek vércukorszintre gyakorolt hatása is. Vannak, amelyek gyorsan emelik a vércukorszintet, mások jóval kevésbé (ezt mutatja meg a glikémiás index, hogy milyen gyorsan emelik meg egyes élelmiszerek a vércukorszintet). Az elõbb felsoroltak közül a burgonya emeli legjobban (de ez is változik az elkészítési mód függvényében). A tészta is jelentõsen emeli, de a durumtészta sokkal kevésbé.
Elmondani a diétás elveket írásban nagyon hosszú lenne. Ha pestiek, szívesen adok személyesen is tanácsot (és könnyen megtaníthatnám azt, az elején hogyan kell számolni a szénhidrát mennyiséget, milyen adag javaslatokat érdemes betartani). Ha ezt választják, akkor hozzák magukkal az összes orvosi leletet, illetve azt, hogy mennyi szénhidrátot ehet naponta az édesanyja. Ha nem tudják megoldani a személyes találkozót, akkor írják meg, és küldeni fogok egy összefoglalót az általános elvekrõl (azonban ehhez is szükségem lenne pontos adatokra: édesanyja hány cm magas, hány kg, mióta inzulinos, mit és mikor kell adagolnia, hányszori étkezést javasoltak neki, mennyi szénhidrátot ehet egy nap, milyen társuló betegségei vannak, stb.). Azt is javasolnám, hogy amíg kórházban tartózkodik az édesanyja, próbálja meg a nõvéreken keresztül elérni a kórházi dietetikust, lehetséges, hogy tõle gyorsabban választ kap a kérdésekre. Ha bármiben tudok még segíteni, jelezze! Sok sikert, és javulást az édesanyjának!
Üdvözlettel,
Varga Anna