Kérdés:

Nekem az lenne a kérdésem, hogy ha zabliszttel helyettesítem a búzalisztet, és édesítõvel a cukrot, akkor ehetek-e minden olyat mint régen, csak a fentiekkel helyettesítve? Például palacsintát zablisztel, vagy süteményeket?

Válasz:

Az elsõ fontos szempont az, hogy fogyni szeretnél-e, vagy súlytartásra törekszel. Ha fogyás a cél: a zabliszt a Súlykontroll program elsõ szakaszában nem ajánlott (7-10 nap), a másodiktól - a programban meghatározott mértékben - már fogyasztható. Ha testtömeg tartás a cél: bátran fogyasztható - figyelve arra az alapigazságra, hogy mind mennyiségben, mind gyakoriságban az arany középút a helyes, azaz a zablisztbõl készült süteményeket sem lehet büntetlenül minden nap, korlátlan mennyiségben fogyasztani. A zabliszt összetétele miatt sokkal jobb hatású a szervezetünkre (pl.: a finomliszthez képest kisebb GI, magasabb rosttartalom) azonban ez a másféle összetétel befolyással van az elkészült sütemény tulajdonságaira is. Azt bátran állíthatom, hogy zablisztbõl nagyon finom palacsintát, goffrit lehet készíteni, de nem biztos, hogy minden süteménynél ilyen jól mûködik (lehet, hogy egyes esetekben pl. könnyebben szétesik a tészta). Ezért azt javaslom, kísérletezd ki, hogy melyik süteménynél mûködik, melyek azok, amelyeknél más lisztekkel való kombinálás vezet majd célra.
Az édesítõszerrel kapcsolatban két fontos tudnivaló: a mesterséges édesítõszernek (szacharin, Na-ciklamát, aceszulfám-K, aspartam, stb.) nincs vagy alig van energiatartalmuk, nincs szénhidrát tartalmuk, ezáltal nem emelik a vércukorszintet, de nem is tudják (vagy igen kis mértékben) a sütemények térfogatát pozitív irányban befolyásolni. A cukorhelyettesítõk (fruktóz, szorbit, stb.) bár ugyanolyan jól megadják a sütemény térfogatát, mint a „fehér cukor", de sajnos kémiailag cukrok vagy cukoralkoholok. Emiatt majdnem annyi energiát tartalmaznak mint a cukor, bár annál jóval kevésbé emelik meg a vércukorszintet (kedvezõbb a GI-jük). Tehát ebbõl a szempontból is az befolyásolja a választ, hogy fogyni szeretnél-e vagy súlytartás a cél, illetve, hogy a kiválasztott sütemény készítésekor fontos-e hogy a végeredmény szép magas legyen (pl. piskótából készítendõ torta esetén).