Kérdés:

Sziasztok! Már kb 1 éve fogyókúrázom kisebb, nagyobb megszakításokkal, aminek köszönhetõen 6-7 kg ment le rólam 167 cm magas és 73 kg vagyok jelenleg. Még kb 10-13 kg-ot szeretnék leadni. A kis fiam születése után maradt rajtam ez a súlyfelesleg. Elhatároztuk a férjemmel, hogy mind a ketten nekilátunk komolyabban a fogyókúrának. Õ kb 20 kg felesleggel "küzd". Az elsõ kérdésem az lenne, hogy a 20 hónapos kicsi fiúnk a II. szakaszban étkezhet-e úgy, ahogy mi. Az elsõ szakaszban persze kiegészíteném az õ étrendjét. Köszönöm: Ági

Válasz:

Kedves Ágnes!

A gyermekek tápanyag igénye teljesen más, mint a felnõtteké. Még az elhízott gyermekek esetén is speciális fogyókúrás diéta szükséges. A gyermek esetén elégnek gondolom, ha az egészséges táplálkozás alapelveit betartatjátok vele (ami egyébként egy-egy dolog kivételével szinte teljes egészében megegyezik a Súlykontrollal).

Az egészséges táplálkozás 11 pontja a következõ:

1. pont
Minél változatosabban, minél többféle élelmiszerbõl, különbözõ ételkészítési módok felhasználásával állítsuk össze étrendünket. Ne ragaszkodjunk a megszokotthoz, ízleljünk meg más ételeket is, kipróbálás után mondjunk csak véleményt, ne legyenek elõítéleteink. A sokszínû, nem gyakran ismétlõdõ ételsorokat tartalmazó étrend önmagában komoly biztosítékot jelent arra, hogy minden szükséges tápanyagot megkap a szervezetünk.
2. pont
Együnk kevésbé zsíros ételeket: a fõzéshez, sütéshez inkább margarint vagy olajat használjunk. Különösen fontos ez a keveset mozgók, az ülõfoglalkozásúak számára. Részesítsük elõnyben a gõzölést, párolást, a fóliában, teflonedényben vagy fedett cserépedényben, mikrohullámú sütõben készítést a zsiradékban sütéssel szemben. Mellõzzük a rántást, kedvezõbb a kevés liszttel, keményítõvel készített habarás.
3. pont
Kevés sóval készítsük az ételeket, utólag ne sózzunk: a mérsékelten sós ízt nagyon gyorsan meg lehet szokni. Különösen kerüljük a sózást gyermekeknél, mert az ekkor kialakult ízlés az egész életre kihat. A fogyasztásra kész élelmiszerek közül válasszuk a kevésbé sózottakat. Az ételek változatos ízesítésére sokféle fûszert használhatunk.
4. pont
Csak étkezések befejezõ fogásaként, hetenként legfeljebb egyszer-kétszer együnk édességeket, süteményeket, soha ne étkezések között, fõleg nem helyette. Ételeinket egyáltalán ne, legfeljebb nagyon csekély mértékben cukrozzuk. Ahol lehet, cukor helyett használjunk mézet. Igyunk inkább természetes gyümölcs- és zöldséglevet, mintsem italokat, szörpöket. A kávéba, teába - ha egyáltalán szükséges - inkább mesterséges édesítõszert tegyünk.
5. pont
Naponta fogyasszunk mintegy fél liter tejet vagy tejterméket (pl. sajtot, túrót, aludttejet, kefirt, joghurtot). A tejtermékek közül a kisebb zsírtartalmúakat válasszuk.
6. pont
Rendszeresen, naponta többször is együnk nyers gyümölcsöt, zöldségfélét (salátának elkészítve, erre télen is van mód), párolt fõzeléknövényt, zöldséget.
7. pont
Asztalunkra mindig kerüljön barna kenyér. Köretként vagy a fogás alapjaként inkább a burgonyát és a párolt zöldségféléket válasszuk a rizs, esetleg a tészta helyett.
8. pont
Naponta négyszer-ötször étkezzünk. Egyik étkezés se legyen túlságosan bõséges vagy nagyon kevés: minél egyenletesebben osszuk el a napi táplálékmennyiséget. Együnk nyugodtan, kényelmes körülményeket teremtve, nem kapkodva. A fõtt ételeket elkészítésük után mielõbb tálaljuk, ne tároljuk melegen órákig. Legyen meg a napi megszokott étkezési "menetrendünk", lehetõleg mindig azonos idõpontban együnk.
9. pont
A szomjúság legjobban ivóvízzel oltható. Az alkohol káros, a szeszes italok energiafelesleget jelentenek táplálkozási szempontból, ezért is kerülni kell ezeket. Gyermekeknél a legkisebb mennyiségben is tilosak.
10. pont
A helyes táplálkozás nem jelenti egyetlen ételnek, élelmiszernek a tilalmát sem, azonban célszerû egyeseket elõnyben részesíteni, mások fogyasztását csökkenteni. Nincsenek tiltott táplálékok, csak kerülendõ mennyiségek! Bõséges fogyasztásra javasolt: elsõsorban gyümölcsök, zöldség- és fõzelékfélék, hal, továbbá barna kenyér, burgonya. Mérsékelt fogyasztásra javasolt: nem zsíros húsok és húskészítmények, zsírszegény tej és tejtermékek, zsiradékok (célszerû a zsír helyett az olaj, a vaj helyett a margarin), tojás, tészta, száraz hüvelyesek. Kerülni javasolt: édességek, fagylalt, cukrozott készítmények (befõtt, lekvár is), zsíros húsok, zsíros ételek, tejszín, cukor, cukros üdítõk, só, tömény italok, sör, bor. Figyeljünk a csomagolt élelmiszereken feltüntetett energia- és tápanyagértékekre, egyéb összetételi adatokra, amelyek sok segítséget adnak az élelmiszerek kiválasztásában és az étrend összeállításában.
11. pont
A helyes táplálkozás kedvezõ hatásait hatékonyan egészíti ki a dohányzás teljes mellõzése, a rendszeres testmozgás.

 

Ha bármilyen kérdésed lenne még, írj!

 

Üdvözlettel,

Varga Anna