Kérdés:

Kedves Anna! Több dolog miatt is keresném,de egyenlõre szép fokozatosan adagolnám,hogy ne legyen túl fárasztó a segítségnyújtás,talán így kimerítõbb is lehet a segítség! Olvastam itt több kérdést és választ amiben találkoztam engem érintõ dolgokkal is és amit válaszolt azon én túl vagyok ezért kezdtem el magam útján megpróbálni a sikeres eredméneket!Én is túlsúlyos vagyok!170cm-emhez képest 120 kg voltam,jelenleg 110kg.Anno nekem is ingadozott a súlyom fel-le rövid idõn belül igen sok kg mászott fel és ugrott le.Az utobbi alkalommal értem el a csúcspontot,ami 3-4 hónap alatt 30kg plusz volt,de volt már 1 hét alatt10kg mínusz is.dietetikus,gazstroenterológus,belgyógyász és hepatologus vérzett el a próbálkozásokba,hogy megfejtsék a titkot,a vége az lett hogy biztosan pszhiés.Táplálkozási szokásaim nincsenek egyensúlyba a kilóim mutatójával.Imádom a leveseket,fõzelékeket,nyers zöldségeket és gyümölcsöket ,szeretem az alternatív étkezési alapanyagokat-csírákat,pelyheket,bár a nehéz ételeket sem vetem meg, de ritkán kerül az asztalra.talán a jóízû evések a genetika vagy a biologiám játszadozik velem!Eljutottam erre a lapra és itt szeretném megragadni az alkalmat,hogy köszönetet mondjak az egész stábnak aki a háttérben áll Alexandrától kezdve a webszerkesztõig!!!Elahatározásom elsõ lépése az volt,hogy eldobtam a cukrot és a lisztet és keresni kezdtem az alternatív megoldásokat aminek eredményeként 1 hónap alatt 6kg mínusz,majd belekezdtem a 21 napos kúrába aminek a 14.napján még 4kg mínusz lett azeredmény.Azóta áll a mérlegem mutatója a 110kilón.Az alexandra "Új kihívás" edzését vettem elõ amelyet hetente többször is elvégzek,amit tudom,hogy nehéz elhinni fiú létemre,de alexandra látta már képességeimet anno egy zenés tv vetélkedõben mind zsûrim és meg is dícsérte hajlékonyságomat a zongorán végzett spárgám láttán:-) Bízom magamban és nem adom fel az életformát,de szeretnék 85 kilóra lefogyni vagy 90kilóra.türelmesen várok és ha a fent leaírtakra van valami tipp-je,hogy mitõl alakulhat ki ilyen mértékû hízás fogyás rövid idõ alatt azt megköszönném,hátha sikeresebb lenne a kúrám! KÖszönöm szépen türelmedet és segítségnyújtásodat!Maradok tisztelettel egy lelkes fogynivágyó!robi

Válasz:

Kedves Robi!
Ne haragudj, hogy ennyire sokára tudtam válaszolni, de rengeteg kérdés van, és minél hosszabb a levél, annál nehezebb idõt találni a megválaszolására. Igyekszem mind a három leveledben felmerült kérdéseidre választ adni. Remélem, hogy kitartott a lelkesedésed, és azóta még tovább fogytál. :) Örülünk, hogy tetszik a Súlykontroll, és annak is, hogy beválni látszik.
Sajnos az ilyen nagymértékû, gyors hízás/fogyás okairól én sem tudok neked több felvilágosítást adni, mint amit az eddig felkeresett szakemberek tudtak. Ha nem írod le, hogy már túl vagy rajta, én is orvoshoz küldtelek volna, mert az biztos, hogy nem természetes ekkora ingadozás, ilyen rövid idõ alatt.
Az édesítõkrõl a gyakori kérdésekben írtam részletesen, érdemes lenne átolvasnod. Ha az olvasása után is marad benned megválaszolandó kérdés, írj, megpróbálok mindenre választ adni. A levelem végén bemásolom ide a gyakori kérdésekben megtalálható írást, hogy ne kelljen keresgélned.
A lisztek mindegyike jelentõs mennyiségû energiát és szénhidrátot tartalmaz, ezért nagyobb mennyiségû fogyasztása egyiknek sem javasolt, de ezt biztos tudod, ha a súlykontroll szerint étkezel. A zabliszten kívül a durumlisztet, tönkölybúzalisztet ajánljuk elsõsorban. A sárgaborsó lisztnek kifejezetten jó a szénhidrát tartalma (kevesebbet tartalmaz, mint az ajánlott lisztek, és jóval kevesebbet, mint a búzaliszt). A kukoricaliszt sajnos viszonylag magas szénhidrát tartalommal rendelkezik. Ami miatt mégis a zablisztet ajánlanám: béta-glükán tartalma. A durumlisztet azért, mert jó a GI-je.
Ha bármilyen kérdésed van még, írj! Még egyszer elnézést a késõi válaszért!
Üdvözlettel,
Varga Anna

ui.: Íme az édesítõszerekrõl szóló írás:


Rendkívül sokan kérdeztétek tõlünk, hogy mi a véleményünk az édesítõszerekrõl (különös tekintettel az aszpartám alapúakra). A következõkben errõl olvashattok.


ÉDESÍTÉS, ÉDESÍTÕSZEREK

Természetes igény, hogy akkor sem szeretnénk lemondani az édes íz élvezetérõl, ha fogyni-, illetve testsúlyunkat tartani szeretnénk, vagy akár olyan betegségben szenvedünk, amelyben nem ajánlott a cukor fogyasztása.
A cukor helyettesítésére több módunk is nyílik. Ha a fogyni szeretnénk, akkor a cukor helyettesítésére használható édesítõszertõl azt is elvárjuk, hogy ne, vagy alig tartalmazzon energiát (kcal). Az édesítõszereket összetételük és az azokból adódó tulajdonságaik alapján 2 nagyobb kategóriába oszthatjuk: cukorhelyettesítõkre és mesterséges édesítõszerekre.

A cukorhelyettesítõk kémiai értelemben cukrok, vagy cukoralkoholok, éppen ezért tartalmaznak energiát (majdnem annyit, mint maga a cukor), és a vércukorszintet is emelik, de jóval kevésbé, mint a szõlõcukor. Összetételükbõl adódóan a velük készült süteménynek nemcsak édes ízt biztosítanak, hanem a térfogatát is növelik. Cukorhelyettesítõk: szorbit, mannit, xilit, fruktóz (gyümölcscukor).
Mindezek alapján a cukorhelyettesítõket elsõsorban olyan cukorbetegeknek szokták ajánlani, akiknek nem kell fogyniuk, fogyókúrában kisebb mennyiségû használata ajánlott.

A mesterséges édesítõszerek különbözõ - nem cukor természetû - kémiai anyagok. Alapvetõen 4 különbözõ kémiai anyagot használnak édesítésre:
- szacharin
- aceszulfám-K
- Na-ciklamát
- aszpartám
Édesítõ hatásuk különbözõ mértékû, ezért gyakran kombinálva találhatók meg az egyes termékekben. A mesterséges édesítõszerek nem, vagy elenyészõ mennyiségben tartalmaznak energiát, nem emelik a vércukorszintet, de a sütemény térfogatát sem. Elsõsorban tehát ez a csoport ajánlható fogyókúrában, illetve olyan cukorbetegnek, akinek fogynia is kell.
A mesterséges édesítõszerek egészségre káros hatásáról idõrõl idõre megjelennek rémhírek. Elõször a szacharin volt, jelenleg az aszpartám van célkeresztben.
Mi is utánajártunk, milyen vádakat, és milyen hivatalos álláspontot találunk. A következõkben az aszpartámról készítettünk egy összefoglalót.

Mi elfogadjuk a hivatalos szervek - az összes mesterséges édesítõszerrel kapcsolatos - állásfoglalását, miszerint az engedélyezett mesterséges édesítõszerek az engedélyezett napi mennyiségben (Acceptable Daily Intake /ADI/) egy életen át naponta elfogyasztva egészségkárosító hatásától nem kell tartani. Ezért termékfejlesztéseinkben felhasználjuk õket, és bátran ajánljuk minden Súlykontroll Programban résztvevõnek. Amennyiben bármelyik édesítõszerrõl bizonyítottan kiderül egészségre káros hatása, természetesen mi is azonnal megtesszük a megfelelõ lépéseket.

AZ ASZPARTÁMRÓL

Az utóbbi években az interneten, és egyéb tömegkommunikációban egyre gyakoribbak az olyan oldalak és hírek, amelyek egy világszerte engedélyezett és használt édesítõszer, az aszpartám rendkívül sokoldalú és veszélyes egészségkárosító hatásáról számolnak be. Ez érthetõ módon a fogyasztókban aggodalmat váltottak ki.
Az aszpartámnak több, mint 90 mellékhatást tulajdonítanak, emellett állítják, hogy az aszpartám:
- génmanipulált (genetikailag módosított)
- az aszpartám lebomlása következtében megjelenõ aszparaginsav és a fenil-alanin mérgezõ

EGY KIS BIOLÓGIA ÉS KÉMIA...
Az aszpartám egy kémiai anyag, amely gént, géneket nem tartalmaz, az csak az élõ szervezeteknek a sajátossága, tehát nincs benne mit genetikailag módosítani.
Az aszpartám összetevõi - melyek rengeteg más élelmiszerben is megtalálhatók - a szervezet általános anyagcseréjében természetes úton, maradéktalanul lebomlanak. A bélben található dipeptidázok és észterázok hatását követõen az aszpartámból felszabadul az aszparaginsav (40 súly%), a fenilalanin (50 súly%) és metilalkohol (10 súly%). Ezen vegyületek mindegyike részt vesznek a szervezet általános anyagcseréjében.
Az aszpartám tehát a szervezetben aszparaginsavra, fenilalaninra és metil alkoholra (metanol) bomlik.
Az aszparaginsav a természetben elõforduló aminosav, minden fehérje építõköve. Az aszparaginsav ún. nem esszenciális aminosav, ami azt jelenti, hogy a táplálékban való jelenléte nem létfontosságú, mert az emberi szervezet a táplálékból is elõ tudja állítani. A biokémiai, élettani folyamatok nagy részében tölt be elengedhetetlen szerepet.
A fenilalanin esszenciális (azaz létfontosságú) aminosav, azaz mivel a szervezet nem képes elõállítani, a táplálékkal kell bevinni a szükséges mennyiséget. Az idegrendszer mûködésében van igen fontos szerepe.
Példaként elmondható, hogy egy adag tejben 8-szor több fenilalanin, és 13-szor több aszparaginsav van, mint, egy azonos adag, 100%-osan aszpartámmal édesített üdítõitalban (forrás: OÉTI).
A metanolról - mely számos élelmiszerben és alkoholos italban megtalálható - tudjuk hogy nagyobb mennyiségben mérgezõ. Toxikológusok szerint ez a „nagyobb mennyiség" több 10 grammot jelent. Az alábbi táblázat példázza, hogy mennyi metanol kerül a szervezetbe egy doboz aszpartámmal készült üdítõitallal, ill. azonos mennyiségû gyümölcslevek elfogyasztásával. (forrás OÉTI)

Üdítõital Metanol (gramm)
Diétás üdítõ (0.33 l-es doboz) 0,024
Narancslé 0,018
Almalé 0,021
Szõlõlé 0,046
Paradicsomlé 0,085

A fenti kis mennyiségeket a máj minden ártalmas hatás nélkül lebontja és kiválasztja. Érdemes megjegyezni, hogy az alkoholos italok, különösen a gyümölcspálinkák ennél lényegesen több metanolt tartalmaznak.

Tudtad?
A fenilalanin lebontását végzõ enzim (fenilalanin hidroxiláz) - genetikai okok miatt - néhány esetben hiányzik a szervezetbõl. Ezek az emberek nem a képesek a fenilalanin átalakítására, ezért az ilyen génhibával születtet egyéneknek szigorúan figyelniük kell fenilalanin bevitelükre. Ezért kell az aszpartámmal készült élelmiszerek címkéin a világon mindenütt jól láthatóan feltüntetni, hogy fenilalanin-forrást tartalmaznak. Ezt az állapotot fenilketonureának (PKU) nevezik, elfordulási gyakorisága 8000:1.

ENGEDÉLYEZÉS
Az összes élelmiszer adalékanyagokat - így az édesítõszereket is - engedélyezés elõtt igen alapos toxikológiai tesztelésnek vetik alá. Ez a teszt még a gyógyszerek tesztjénél is szigorúbb, hiszen a gyógyszereket csak a rászorulók, míg az élelmiszereket mindenki fogyaszt(hat)ja. Emellett egy gyógyszernek a kívánatos hatása mellett lehetnek enyhe mellékhatásai, egy élelmiszer adalékanyagnak azonban az elõírásoknak megfelelõen felhasználva semmiféle kedvezõtlen hatása sem lehet.

A kritikus mennyiségi és gyakorisági adatokat az élelmiszer-biztonság szakemberek különbözõ kockázatbecslési eljárásokkal, számításokkal állapítják meg.
Az EU Élelmiszer-biztonsági Hivatalának Élelmiszer Tudományi Bizottsága (EFSA Scientific Committee on Food) valamint a FAO/WHO Élelmiszer Adalékanyag Szakértõ Bizottsága (Joint FAO/WHO Expert Committee on Food Additives) az aszpartám megengedhetõ napi beviteli szintjét (Acceptable Daily Intake /ADI/) 40 mg/testtömeg kg-ban állapította meg.
A megengedhetõ napi beviteli szint egy anyagnak az a mennyisége testtömeg kg-ra vonatkoztatva, amelyet egy életen át naponta elfogyasztva egészségkárosító hatástól nem kell tartani. (Jelen példában egy 60 kg testtömegû ember esetében 60x40, azaz 2400 mg aszpartám naponta. Átszámítva ezt tablettára, naponta 133 db, tisztán aszpartam alapú édesítõtabletta elfogyasztását engedélyezi. Ennyit pedig egy nap alatt szinte lehetetlen elfogyasztani, fõként, ha belegondolunk, hogy az aszpartám 180-200-szor édesebb, mint a cukor).
Az EFSA az interneten megjelenõ, az aszpartámnak tulajdonított káros hatásokat felsoroló hírekre tekintettel 2002-ben felülvizsgálta az aszpartám toxicitását. Cáfolta az aszpartámra vonatkozó vádakat és arra a következtetésre jutott, hogy a 40 mg/ttkg megengedhetõ napi beviteli szint helyes, és továbbra is fenntartható (SCF/CS/ADD/EDUL/222 Final 10 December 2002).

Világszerte, és az EU-ban is elfogadott tény és kötelezõ elõírás, hogy az élelmiszer-biztonsági kockázatot jelentõ anyagok, így az adalékanyagok fogyasztását folyamatosan figyelni, monitorozni kell, és ha a fogyasztás közeledne a megengedhetõ beviteli szinthez, a megfelelõ intézkedéseket meg kell tenni.

Végezetül: Milyen hiteles szervezetek vállalták fel, hogy az aszpartám nem káros?

- Az EU Élelmiszer-biztonsági Hivatalának Élelmiszer Tudományi Bizottsága (EFSA Scientific Committee on Food) (legfrissebb vélemény: 2006. május 5.)
- FAO/WHO Élelmiszer Adalékanyag Szakértõ Bizottsága (Joint FAO/WHO Expert Committee on Food Additives)
- OÉTI (Országos Élelmiszer-biztonsági és táplálkozástudományi Intézet)
- MEBIH (Magyar Élelmiszer-biztonsági Hivatal)