Kérdés:

Kedves Anna! Egyre jobban beleásom magam a módszerbe, bár még a könyvet nem vettem meg. Olvasgattam a válaszaidat a többiek kérdéseire, és pár dolog nem tiszta nekem. Cukor: azt tudom, hogy fehéret ne, barnát se mert ugyanolyan én jelenleg vagy gyümölcscukrot használok, de a teát/kávét mézzel iszom (termelõtõl vásárolt), meg úgy általában mindenhez. Az édesítõt nem szeretem, nem az íze miatt, hanem, hogy mesterségesen elõállított anyag, és kutatóktól sok rosszatt hallottam. Szerinted a fruktóz lehet megoldás? Az étrendeket nézegettem, és nincs vega étrend. A halat megeszem, tojást, sajtot tejterméket is. Lehene kérni egy vega étrendet? Ami még az eszembe jutott, hogy az egyes étkezések hogyan képeznek egy egységet? úgy értem, ha kiválasztok egy napot, akkor annak az étrendnek megfelelõen kell ennem egész nap, vagy lehet az is hogy, kiválasztom a hétfõn a reggelit, a keddi ebédet és a szerdai vacsorát? Van valami pontszám/érték amit az egyes étkezések kapnak? pl minden reggeli 15 pontos, és ezt alimitet kell betartani a reggeli kiválasztásánál?...(nem tudom mennyire érthetõ :( ) A napi 5x-i étkezés mennyire fontos? pl, én nem tudok reggelizni, egyszerûen nem kívánja a gyomrom csak elnehezedek tõle, általában egy kávét szoktam inni. leghamarabb 11kor tudok enni. ilyenkor melyik étkezés legyen megtartva? és ennek megfelelõen mikor legyen az ebéd-uzsonna-vacsora? (olyan kb. idõpontok) Segítségedet elõre is köszönöm, Zsu

Válasz:

Szia Zsu!
Megpróbálok minden kérdésedre válaszolni, remélem, nem hagyok ki semmit! :)
Fruktóz: attól függ, hogy súlytartás, vagy fogyás a cél. A fruktóz majdnem ugyanannyi kcal-t tartalmaz, mint a cukor, de jóval kedvezõbb a GI-je. Ha fogyás a cél, akkor nagyon kis mennyiségben lehet fogyasztani, de nem ajánlott mindent ezzel édesíteni (pl. egy kevés van a Natíva vizekben is, vagy a Vitamór light dzsemekben, és ettõl még kedvezõ maradt a Súlykontroll Indexük). Nagy mennyiségben fogyasztva viszont nem segíti a fogyást az energiatartalma miatt. Ha nem bízol a mesterséges édesítõkben, akkor sajnos azt kell mondjam, hogy nagyon megnehezíted magadnak a dolgot, mert ma jelenleg ezek jelentik azt az alternatívát, amivel könnyedén be lehet csempészni még a szigorú étrendbe is az édes finomságokat.
Vega étrend: Sajnos egyenlõre nincs, mert egyedül vagyok a rengeteg munkára, de ahogy lesz rá kapacitásom, rögtön fel fogunk rakni a honlapra legalább 1 hetet, mert nagy rá az igény.
Ötszöri étkezés: Legoptimálisabb az, ha ötször étkezünk, de már 4 étkezés is megfelelõ fogyókúrás szempontból. Idõpontokat azért nem tudok adni neked, mert mindenkinek az életmódjától függ. Pl. ha valaki már 9-10 felé ágyba kerül, akkor nem jó, ha 6 után eszi meg a vacsoráját, de ha pl. 11 és éjfél közt fekszik, akkor még 8-kor is vacsorázhat. Az az általános javaslat, hogy egy nap 3-4 óránként étkezzünk, és lefekvés elõtt 3 - 3 és fél órával együnk utoljára.
Étrend és a Súlykontroll Index: Napi egységet képeznek az étrendek, de azért van átjárás közöttük. Ha már ismered a Súlykontroll Indexeket, akkor meg tudod állapítani, hogy melyik ebédet tudod melyikkel kicserélni. Nem minden esetben passzol a dolog, ezt jól kell megválasztani.
Az alapszabályokat egyszerû megjegyezni:
- 2 alacsony SKI-jû (1-30) alapanyag mellé már lehet 1 közepes SKI-jû (31-60) alapanyagot is enni. Az arányt napra lebontva tartsd, ne étkezésenként.
- Naponta legfeljebb 5 közepes SKI az elfogyasztható. Ebbõl adódik, hogy legalább 10 alacsony SKI az optimális. 20 alacsony SKI-nál többet már nem ajánlott, mert az már magasabb energia bevitellel járhat.
- A régi mondást (étkezz, mint a király, ebédelj polgárként, vacsorázz koldusként) a Súlykontroll szerint úgy alkalmazd, hogy az egyik kisétkezés (vagy a tízórai vagy az uzsonna) és a vacsora csak alacsony SKI-jû alapanyagokból álljon.
Ezek alapján mondok egy konkrét példát is, hogy érthetõ legyen, miért írtam, nem biztos, hogy bármelyik ebédet felcserélheted bármelyikkel.
Pl.: vegyünk a 9. heti étrend hétfõjét (honlapon megtalálod).
A reggeli alapanyagai: túró, zöldpaprika, vöröshagyma, joghurt és korpás kifli (4 alacsony, 1 közepes SKI)
tízórai: ananász (1 közepes SKI)
ebéd: pulykamell, óvári sajt, pulykasonka, barna rizs, spenót (3 alacsony, 2 közepes SKI)
uzsi: kovászos uborka (1 alacsony SKI)
vacsora: mozzarella, paradicsom, jégsaláta (3 alacsony SKI).
Összesen: 11 alacsony, 4 közepes SKI.
Ha az ebédre helyette inkább mákos durum metéltet választanál (mák, light dzsem, durum metélt = 0 alacsony és 3 közepes SKI), akkor összesen 8 alacsony és 5 közepes SKI lenne az egész napi étkezésedben.
Ez ugye nem jó, hiszen ha 5 közepest ettél, legalább 10 alacsony kell képezze az étkezésed.
Ez esetben a következõ változással mindjárt megfelelõvé teheted:
Tízóraira a közepes ananász helyett (200 g) betervezel egy alacsony SKI-jû gyümölcsökbõl álló vegyes gyümölcssalátát (körte 100 g, meggy 100 g, citromlé, mentalevél). Ezzel a tízóraid 1 közepes SKI helyett 2 alacsony SKI-t ér. Ezzel az egész napod 10 alacsony, és 4 közepes SKI tartalmúvá változtattad.


Remélem érthetõ volt, nagyon egyszerû, csak így ömlesztve nem biztos, hogy könnyen átlátható.
Ha bármilyen kérdésed lenne még, írj!
Üdvözlettel,
Varga Anna