Kérdés:

ja és még vmi ami közrejátszik. 3 hete nem dohányzom és ez is megnehezíti a dolgomat, minden értelemben :S hízékonyság, evési szokásaim...stb. nagyobb az étvágyam jobban érzem az ízeket, és egy kicsit felborult a rendszer. szóval visszatérve az alapkérdésemhez ha szerinted vannak káros hatásai az ilyen típusú teáknak légyszi javasolj vmit. kevés, h próbálok rostos kajákat enni. Köszi :)

Válasz:

Kedves Bea!

Pedig táplálkozási szempontból sajnos nem tudok mást mondani, mint hogy rostdús táplálkozás! :)

Nem valószínû, hogy újat tudok mondani neked, de azért összefoglalnám a legfontosabb ismérveit a rostgazdag étrendnek:
- rengeteg gyümölcs és zöldség fogyasztása (lehetõség szerint héjjal együtt); az egészséges táplálkozási ajánlások szerint napi legalább 50 dkg-t kellene elfogyasztani, de az sem baj, ha 60-80 dkg/nap a zöldség/gyümölcs fogyasztás
- gabonafélét is kellene fogyasztani - megfelelõ minõségût választva: teljes õrlésû lisztekbõl készült pékárut (elsõsorban az alacsonyabb GI-vel rendelkezõ durumliszt, zabliszt az ajánlott, de jó pl.: a tönkölybúzaliszt is). A zabkorpa, zabpehely is fontos rostforrások. Fontos, hogy a cereáliákból ne egyél túl sokat, mert az lassíthatja a fogyást, viszont ezek nélkül szinte elképzelhetetlen a megfelelõ rost bevitel. Ha nem tudod elképzelni, hogyan csempészhetnéd bele az étrendedbe úgy a zabkorpát vagy zabpelyhet, hogy az finom is legyen, akkor próbáld ki pl.: a rakott karfiolt úgy, hogy rizs helyett zabpehellyel készíted, vagy a tejberizs helyett gyümölcsös zabkását készítesz. A zabkorpát könnyen használhatod finom sütemények készítéséhez, pl. a honlapunkon megtalálod a vele készült muffin receptjét is.
- folyadék, folyadék, folyadék! Hiába viszel be megfelelõ mennyiségû rostot, ha nem iszol megfelelõ folyadék mennyiséget! A rostnak fontos tulajdonsága, hogy folyadékot von magához, és abban megduzzad. Ezt mindenképpen megteszi. Ha nincs megfelelõ mennyiségû folyadék, akkor a bélnedveket használja fel, dugót képezve, és ezzel pont az ellenkezõ hatást váltja ki, mint amit szeretnénk elérni vele. Szervezetünknek napi 2,5-3 liter mennyiségû folyadék pótlására van szükség. Ennek nagy részét italok formájában fogyasztjuk el, kisebb részét azonban az élelmiszereinkben/ételeinkben található folyadékokkal pótoljuk (lédús gyümölcsök, zöldségek, fõzelékek, levesek, stb.). Ital formájában legalább 1,5-2 l fogyasztása ajánlott. Ha fontos a testtömeged is, akkor lehetõség szerint energiamentes, de legalább kevés energiát adó folyadékokat válassz.
- ha végképp semmi nem segít, akkor szilvalekvárt szoktak javasolni, bár ennek energiatartalma nem fogyókúrás... de ha kis mennyiséget eszel belõle, nincs tilalomlistán, mert az eredeti szilvalekvárt cukor nélkül készítik. :)

Üdvözlettel,

Varga Anna