Kérdés:

Nem szeretem a halat, sajnos már a szagától is rosszul vagyok, de sokszor hallom, szükség lenne rá az egészségem érdekében. Mi igaz ebbõl? Mit tegyek, ha halat nem tudok enni, de törõdni szeretnék az egészségemmel?

Válasz:

A halak teljes értékû, komplett fehérjeforrások, zsírsav-összetételükben azonban különböznek a húsoktól. A zsírsavak közt megkülönböztetünk esszenciális, azaz nélkülözhetetlen zsírsavakat, amelyeket a szervezet nem tud elõállítani, de egészséges mûködéséhez feltétlenül szüksége van rá (pl. linolénsav). A linolénsav emellett az omega3 zsírsavak csoportjába tartozik (a linolénsavon kívül ide tartozik még az EPA és a DHA).

Az omega3 zsírsavaknak a szív- és érrendszeri betegségek megelõzésében óriási szerepük van. Az EPA és a DHA tengeri halak húsában és olajában, valamint az édesvízi busában található meg. A szervezet kis mértékben képes linolénsavból EPA-t és DHA-t készíteni, ha megfelelõ arányban található meg a szervezetben (linolsav-linolénsav arány függvénye). Ha ez az arány nem megfelelõ, akkor nem tud a linolénsavból EPA és DHA keletkezni.

Fordítsuk le ezt az ételek nyelvére! Ha nem szeretjük a halat, emiatt egyáltalán nem fogyasztunk, és emellett csak napraforgó olajjal fõzünk, akkor bizony szervezetünk nem a megfelelõ arányban kapja meg a szükséges zsírsavakat (a zsírsavak arányának szintén a szív- és érrendszeri betegségek megelõzésében van szerepük)!

Tehát, ha nem eszel halat, fokozottan érdemes odafigyelni az elfogyasztott linolsav-linolénsav arányára! A legegyszerûbben úgy tudod ezt elérni, ha nem kizárólag napraforgóolajat használsz, hanem kipróbálsz más olajokat is (pl. lenmagolaj, recpeolaj, stb.). De vigyázz! Nem szabad átesni a ló túloldalára: a napraforgóolajra is szükséged van, mert az arány akkor is felborul, ha kizárólag más olajjal készíted az ételeidet.

Ezeken kívül rendelkezésedre állnak az omega3 zsírsavakat tartalmazó kapszulák is.