Kérdés:

Kedves Anna!

170-172 cm magas, és sajnos 71 kg :-) vagyok. (Igaz, hogy a testtömegindex alapján még a normál kategóriában vagyok, de az "úszógumi" nem tetszik - az ülõmunka miatt ott a hasra, csípõre és combra rakódik a felesleg.)
Hetente 2x igyekszem csinálni Szandra tornaprogramjait, felváltva szoktuk a dvd-ket nézve és követve a barátnõmmel, mert neki megvan majdnem mindegyik. Ezeket általában végigcsináljuk, kb. 1 órásak szoktak lenni. Olykor az extrákból is választunk, meg idõnként, ha nagyon vágyunk a szabadba, akkor elmegyünk kocogni 20 percre, és utána csinálunk Szandra programjából egy kis has-, comb- és kargyakorlatot. Ezen kívül nagyon szeretek sétálni, és ha sikerül idõben felkelnem, akkor még reggel szoktam kb. 20 percet sétálni a férjemmel - ilyenkor nem igazán ütemesen megyünk, de nem is andalogva, hanem közepes gyorsasággal :-)
Nekem is eszembe jutott még két dolog...
1. Nem tudom, hogy ennek bármi köze van-e a mostani helyzetemhez, de kb. 5 éve megállapítottak nálam ételallergiát vérvételbõl. Azért mentem el erre, mert ekcémás volt a kezem, és kiderült, hogy jópár dologra - köztük a kedvenceimre is - allergiás vagyok. Amióta ezeket kerülöm, nincs ekcémám. VIszont be kell vallanom, hogy két dolog van a listán, amit nem mindig tudok megállni, és érdekes módon nem okoznak tüneteket, bár igaz, hogy csak az 1 keresztes kategóriában vannak: a csoki és a kávé.

(Három keresztes: rozs, paradicsom, dinnye; kétkeresztes: eper, narancs, banán; egykeresztes: kivi, kókusz, cheddar sajtok, csoki, kávé, zeller, borsó, kakaó, szezámmag, kecsketej).
A két kísértésen kívül csak akkor szoktam megszegni, ha vendégségben, vagy üzemi konyhán nem tudom elkerülni - pl. nem szoktam a zöldséglevesben kotorászni, hogy kiszedegessem a borsószemeket, mert az csúnyán néz ki.

Azon gondolkodtam, hogy nem változhat-e az ember az allergiák terén? Lehet, hogy már nem is lennék allergiás néhány dologra, ha most mennék el a vizsgálatra? Vagy azért, mert nem jön ki az ekcémám, azért a belekben gondot okoz, és szigorúan be kellene tartanom?

2. Ha nem a súlykontrollt végezném, hanem egyszerûen csak keveset ennék, akkor annak nem kellene szintén súlycsökkenést eredményeznie?
(Mondjuk nem ennék édességeket, pékárukat és hízlaló ételeket, hanem inkább salátaféléket, zöldségféléket sovány húsokkal - és mindezt kis adagokban, de nem tennék különbséget aközött, hogy milyen zöldségeket vagy gyümölcsöket.)

Neked is szép napot!!
Üdvözlettel: Szilvi

Válasz:

Kedves Szilvi!
Ételallergia: gyermekkorban elõfordul, hogy ha teljes mértékben (még nyomokban sem található az étrendben) elhagyják az allergiát kiváltó komponenst, akkor 2 év után megszûnhet az allergia. Nem tudom, hogy mûködik-e ez felnõttkorban is, vagy nem, de mivel 5 éve állapították meg nálad ezt, ezért mindenképpen érdemesnek látom, hogy elmenj egy újabb vizsgálatra.
„csak keveset ennék": Ha bizonyos határokat betartva eszel keveset, akkor igen, önmagában is hatékony kellene legyen a diétád. Mindenképp azt szoktam javasolni, hogy olyat étrendet válasszunk, amit könnyedén tarthatónak gondolunk, és el tudjuk képzelni azt, hogy hosszútávon beépüljön az étkezési szokásaink közé, és észrevétlenül részévé váljék a mindennapjainknak. Éppen ezért, ha számodra szimpatikusabb, hogy nem teszel különbséget bizonyos gyümölcsök/zöldségek közt, akkor válaszd azt az utat, mert akkor az biztosan hatékonyabb számodra. Azonban van egy nagy buktató a „csak keveset eszek" gondolkodásban: sokszor túl keveset fogyasztunk el a szükséges tápanyagokból, és ez arra sarkalja a szervezetünket, hogy védekezzen a számára kedvezõtlen fordulat ellen: így bármennyire is sanyargatjuk magunkat, eredménye nincs.
Étrendi napló: A naplód alapján kijelenthetõ, hogy nálad is elcsúszott ez a túl kevés irányába, ezért valószínûleg szervezeted lecsökkentette az alapanyagcseréjét, így a fogyás nem indult meg. Lehetséges, hogy még más oka is van annak, hogy nem indult el, de ez biztosan befolyásolta az eredményt. Fontos feladatod: növeld az alapanyagcserédet! Ez két módon lehetséges: rendszeres mozgással és legalább az alapanyagcserédnek megfelelõ kcal bevitellel. A rendszeres mozgással kapcsolatban annyit tudok mondani, hogy legalább egy héten 3x kellene végezned, de mivel ebben nem vagyok szakember, azt javaslom, keresd fel a nana.hu-n Szalka Andi fitneszedzõt, õ biztosan tud egy-két hasznos tanáccsal szolgálni. A személyes alapanyagcseréd (korod, súlyod, magasságod alapján):1354, kerekítve 1300 kcal. Ez az a határszám, amit nem szabad átlépj (lefelé semmiképp, mert akkor nem lesz hatékony a fogyás. Felfelé lehet, de ezen a kalória mennyiségen a „leggyorsabb" a fogyás. 1500 kcal-val még tudsz fogyni, de már sokkal lassabb mértékben). A naplód alapján a napjaid energiatartalmai a következõk voltak: 659 kcal, 883 kcal, 1093 kcal. Emellett a zsiradéktartalom legfeljebb 30% kellene legyen az egész napi étkezésben. Neked a következõ %-ok jöttek ki: 36%, 35%, 47%. Ezt azért írtam le, mert alapvetõen nem ettél sok zsiradékot (csak az utolsó nap haladta meg az ajánlott mértéket, de ez a majonézes kukoricából elõre látható volt. :) ) Azonban a többi tápanyaghoz képest nagyon el volt tolódva az egészségeshez képest. Szénhidrát mennyiség: nagyon kevés volt amit fogyasztottál. Ezért arra buzdítalak, hogy egyél ennél több szénhidrátot. Lehet szénhidrátot enni, csak megfelelõ minõségût: sok zöldséget, gyümölcsöt, zabkorpát, zabpelyhet, korpovit kekszet, a második szakasztól már rizst, teljes õrlésû lisztbõl, magokkal készített kenyeret, durumtésztát. Persze a mennyiség és a mértéket fontos betartani. Úgy láttam, hogy nem minden fõétkezésedhez fogyasztottál állati eredetû fehérjeforrást: az elsõ napon például ebédre nem. Nem tudom, hogy ez tudatos-e nálad, vagy nem, de az egészséges szabályai alapján a 3 fõétkezés komplett (azaz állati eredetû) fehérjeforrást kellene tartalmazzon (lehet ez tojás, sajt, túró, joghurt, kefir, hal, sovány húsok, esetleg belsõség). Ha nem szeretnél minden fõétkezésre ilyet enni, akkor a fehérje komplettálás szabályait tartsd szem elõtt! Pl. a száraz hüvelyesek és gabonák együtt fogyasztásával eléred, hogy megfelelõ aminosav tartalmú legyen az ebéded. A fehérje komplettálásról bõvebben a honlap gyakori kérdéseiben található vegetáriánus étkezés kapcsán olvashatsz.

2 javaslatom van arra, hogy hogyan változtass: 1) a honlapon a 12 heti mintaétrendet tanulmányozd át (azóta már biztos áttértél a második szakaszra, ezért mind a 12 hét jó minta lehet, mert mind második szakaszos), és próbálj azok alapján változtatni az étrendeden. 2) Van lehetõség arra, hogy személyesen is tudjunk konzultálni, ha érdekel ez a megoldás is, jelezd, akkor leírom a részleteket.
Remélem segítettem a válasszal, ha bármilyen kérdésed van még, írj!
Szép napot!
Varga Anna