Kérdés:

Lenne pár kérdésem a Súlykontrollal kapcsolatban. 1. A könyv Függelék részében található javasolt adagok pl. tészta, lencse, bab esetében a száraz állapotra vonatkoznak? 2. A tenyérmódszer gyakorlati alkalmazásakor intellektuális problémába ütköztem. Vegyük a csirkemellet. A javasolt adag 12 dkg, de ez nyersen legyen ennyi, vagy elkészítve? Tudományos kísérleteim igazolták, hogy egy 12 dkg-os csirkemell elkészítés után 8 dkg lesz. Ez viszont az én tenyeremnek (ujjakkal) csak a fele. Szóval a 12 dkg az nyers húsra, vagy készre vonatkozik? 3. Konzerv halat Atlantik típust szoktam venni (tonhal). Ha leöntöm róla az olajat, akkor nyugodt lelkiismerettel tekinthetem egy adagnak? (Ha jól emlékszem, akkor kb. 15 dkg.) 4. Ropogós kenyerek közül az IKEA-ban kapható típusokat szeretem. A többi fajtát mondjuk be se tudom szerezni, mert olyan helyek lakok, ahol nélkülöznöm kell a Hipermarketeket. Az IKEA-s kenyerek megfelelõek? Abból is 3 db számít egy adagnak? Az Abonett is jó? 5. A dm-ben lehet kapni egy omega-3 zsírsavat, C-vitamint, egyéb okosságokat tartalmazó készítményt. Ez egy grépfrút ízû szirup, amibõl naponta 4 teáskanállal kell elfogyasztani. Ennek van cukortalma, ez belefér még? (Amúgy nem eszek cukrot, csak a gyümölcsökben található mennyiséget.) 6. Mennyi a savanyú uborka, aszalt füge SI-e és mennyi ezekbõl egy adag? 7. A könyv szerint naponta fél liter tejet, vagy ennek megfelelõ mennyiségû tejterméket ajánlott fogyasztani. Nagyon szeretem a tejtermékeket, szerintem a dupláját is elfogyasztom alapesetben. A pokol tüzén fogok megégni? Komolyra fordítva a szót, ez nagyon nagy baj? Nem igazán rajongok a húsért, naponta egyszer szívesen ennék helyette inkább sajtot, túrót, stb. 8. Láttam itt a honlapon az Alexandra nevével ellátott termékeket, pl. Tolle trappista light (-60% zsírtartalommal). Ez a "beavatkozás" nem ront a termék élvezeti értékén? És a tápértékét hogyan befolyásolja? Nem lesz ettõl "mû" az étel? 9. A Totalfood által forgalmazott, illetve a készételek tartalmaznak tartósítószereket? Bocsánat, kicsit hosszúra sikerült. Köszönöm a türelmedet és a segítséget.

Válasz:

Megpróbálok mindenre válaszolni, remélem nem hagyok ki semmit. :)
1) Igen, a tészta, lencse, bab esetében száraz állapotra vonatkoznak a mennyiségek.
2) A csirkemell esetén az elkészített, tányéron lévõ mennyiséget vettük 12 dkg-nak, tehát nyersen ennél többet kell nyomjon.
3) Igen, veheted 1 adagnak a példaként felhozott konzerv tonhalat. Azonban azt javaslom, inkább keress olyan változatot, ami sós lében van eltéve, mert az olajos konzerv esetén nem lehet maradéktalanul eltávolítani az olajat, és ez jócskán megemeli az energiatartalmát az étkezésnek.
4) Küldd el légy szíves az IKEÁ-ban vásárolható ropogós kenyér összetételére és tápanyagtartalmára vonatkozó adatokat, hogy erre a kérésedre válaszolni tudjak.
5) Ebben az esetben is azt kérem, küldd el róla az elõbb felsorolt információkat, hogy korrekt választ tudjak adni. Egyébként ezt milyen céllal fogyasztanád? Omega-3 zsírsavat beviszel a szervezetedbe akkor, ha elegendõ tengeri halat eszel (az ajánlást megtalálod a súlykontroll könyvben), és változatosan használod az ételkészítéshez a növényi olajakat. Vitamin és ásványi anyag pótlására meg inkább olyan készítményt ajánlok, ami nem tartalmaz a hordozó anyagai között cukrot, mert az lenne a legideálisabb, ha semmilyen formában nem tartalmazná az étrended a „fehér cukrot".
6) A savanyú uborka súlykontroll indexe ugyanannyi, mint az uborkáé, tehát már az elsõ szakaszban is bátran fogyaszthatod (természetesen ez a cukormentes változatra vonatkozik). Adagja attól függ, hogy pl. fõékezés mellé savanyúságként fogyasztod-e (ebben az esetben nõknek 13, ffiaknak 22 dkg javasolt) vagy a fõétkezés köreteként (ebben az esetben nõknek 25, ffiaknak 33 dkg az ajánlott adag). Az aszalt füge súlykontroll indexe 59, éppen belefér a második szakasz alapanyagai közé (javasolt adag: nõk esetén 3-5 dkg, ffiaknak 4-6 dkg.).Fontos, hogy ezek a javasolt adagok a legfeljebb elfogyasztható mennyiséget jelölik, nem azt, hogy mennyit „muszáj" belõle megenni.
7) A tej esetében ha nagyobb mennyiséget fogyasztunk, az azért nem annyira célra vezetõ, mert a folyadékokból könnyebben felszívódnak a tápanyagok. Ha többet iszunk belõle (fõként, ha egyszerre iszunk meg pl. fél litert), az sokkal inkább megemeli a vércukorszintet, mintha két vagy három alkalommal fogyasztjuk el ugyanazt a mennyiséget. A sajtok, túrók esetén pedig fõként a rejtett zsiradék miatt kell aggódnunk, ami szintén „alattomosan" emeli a napi étkezésünk energiatartalmát. A tejtermékek fehérjetartalma sem elhanyagolható, tehát ha Te egyénileg próbaképpen mégis azt az utat választanád, hogy többet fogyasztanál belõlük, akkor mindenképpen csökkentsd az elfogyasztott hús mennyiségét. Ezzel az egyensúly többé-kevésbé fenntartható. Ha viszont ezek után nem látod a mérlegen az eredményt, akkor térj vissza a javasolt mennyiségek fogyasztására.
8) Az új termékek fejlesztése esetén minden esetben jelen vagyunk a folyamatban. Ehhez rendkívül sok ponton csatlakozunk. Attól kezdve, hogy a kezdetekkor egyeztetünk a gyártókkal abban, hogy milyen paramétereknek kell megfelelnie a terméknek, egészen addig, hogy a készterméket kóstoljuk is. A trappista light semmiképpen nem „mû", hanem egy kifejezetten finom, és emellett könnyû tejtermék, amit a fogyókúra legszigorúbb szakaszában is lelkiismeret-furdalás nélkül fogyaszthatunk. Tápértékeire vonatkozó adatokat megtalálod a honlap "súlykontroll termékek" menüpontjában.
9) A Total Food nem használ az ételkészítés során tartósítószert. Minden hétköznapon az azt megelõzõ nap frissen készítik el az ételt, és ezután sokkolásos (hirtelen lehûtéses) technológiával tartósítják. A hétvégi menüket pedig védõgázzal látják el.
Remélem segítettem a válaszokkal, ha bármi felmerülne még benned, írj!