Kérdés:

Én kezdõ diétázó vagyok. Ezelõtt soha nem volt probléma a súlyommal (most sincs rajtam túl sok kg +, 173cm/61-63 kg vagyok, örülnék, ha ez 60 alá csúszna) Nagyon szimpatikus a Súlykontroll, mert az én problémám az, hogy nehezen állom meg, hogy ne egyek semmiféle kenyeret. Több kérdésem is lenne az egészséges diétákkal kapcsolatban. Én most épp egy tojás diétát csinálok (Szegedi diéta), mely 2 hetes és 5-10kg fogyást ígér. Elõször is errõl kérdeznék, mennyire egészséges az, hogy az ember napjában 7-9 tojást eszik meg 2 hétig úgy, hogy a szénhidrátot szinte teljes mértékben megvonja magától (elvileg gyümölcsöt sem szabad enni)? A fogyás -lassan ugyan- de beindult, kb 1 hét alatt fogytam 2kg-ot 63-ról. De ez a súly nagyon ingadozik egy nap alatt is. Ez normális? Következõ kérdésem tulajdonképp a legtöbb diétára vonatkozik. Én régen úgy tudtam, hogy "reggelizz, mint egy király, ebédelj, mint egy polgár és vacsorázz, mint egy koldus", viszont a legtöbb diéta esti meleg vacsoráról beszél, és könnyebb reggelirõl. Én régebben minden reggel rendesen ettem, ha nem, akár rosszul is lettem, a tojás diéta alatt nehéz megállnom, hogy semmi "szilárdat" ne vigyek be a szervezetembe (minden reggel lágytojást eszem), és mindezzel ellegyek du-ig. A következõ problémám, hogy minden diétában van halétel, de én képtelen vagyok megenni, mivel tudom ezt helyettesíteni? És egy utolsó konkrét kérdés a Súlykontroll egyik receptjével kapcsolatban: az "almás-fahéjas zabkása édesítõvel" ételbe milyen zabpelyhet kell tenni, jó a Vitalis is? Elõre is nagyon köszönöm a hasznos tanácsokat!

Válasz:

Kedves Julcsi!

Nem, nem egészséges semmilyen szélsõségen alapuló diéta, így a tojásdiéta sem. Gondolj bele, hogy mennyi zsír, fehérje és koleszterin kerül vele a szervezetedbe, viszont semmi szénhidrát. Ennek számos hátránya lehet: a nagyon csekély szénhidrátfelvétel miatt a szervezet nem jut hozzá a napi szükséges rostmennyiséghez, s hiányt szenvedhet a gabonákban és a gyümölcsökben található vitaminokból és ásványi anyagokból is. A nagy zsírtartalmú étrend növeli a szív és a keringési rendszer betegségeinek kockázatát, míg a sok fehérje a vese, a máj és az ízületek károsodását idézi elõ. A túlságosan sok állati (fõként nem tejbõl származó) fehérje felvétele ezenkívül a vesemûködések csökkenését is eredményezheti. Minthogy a zsírégetés során keletkezõ ketonok nemcsak a vizelettel, hanem a lehelettel is ürülnek, ez kellemetlen, rossz szájszaggal jár. Az acetonos szagú verejték egyértelmûen ennek az eredménye, ami figyelmeztetõ jel is egyben! A sok állati fehérje fokozza a kalciumnak a vizelettel való ürítését, a kalciumhiány pedig csontritkuláshoz vezethet. Nõknél a fogamzás elõtt kifejezetten hátrányos lehet a szénhidrátok drasztikus csökkentése, mert a teherbe eséshez szükséges megfelelõ hormonmûködést akadályozza. De az is figyelemre méltó, hogy az agy számára nélkülözhetetlen, szinte egyedüli energiaforrás a glükóz, amelynek fontos szerepe van az emlékezési és a tanulási folyamatok fenntartásában, javításában. A glikogén vagy a glükóz hiánya zavart okoz az izommûködésben is. Ha ezekbõl a szénhidrátokból nincs elegendõ a szervezetben, az az állóképesség és a fizikai teljesítmény nagymértékû csökkenését eredményezheti. Vannak a szervezetben olyan sejtek, amelyek csak a glükózt képesek felhasználni energiaforrásul. Ezek közé sorolhatók:
1. a központi idegrendszer sejtjei,
2. a vörösvérsejtek
3. bizonyos fehérvérsejtek
4. a csontvelõi sejtek
5. a vese kéregállományának sejtjei
6. sebzés, sérülés környéki, gyorsan szaporodó fibroblasztok.
Mindezek mellett a csekély szénhidráttartalmú étrend oka lehet a szédülésnek, fejfájásnak, ájulásnak, hasi görcsöknek, székrekedésnek. A szénhidrátban nagyon szegény diéta depressziót is okozhat, ugyanis a szénhidrátok fontos szerepet játszanak a szerotonin termelésében. A szerotoninnak az is fontos feladata, hogy közvetíti az agyban a jóllakottság érzetét. Fontos azonban megemlíteni, hogy fogyókúrában érdemes az ajánlotthoz képest (a napi étrendünk 55-60%-a) csökkenteni a szénhidrát mennyiségét, és elsõsorban az alacsony glikémiás indexû élelmiszerekbõl érdemes válogatni.

A súlyunk napi ingadozása teljesen normális. :)

Csak erõsíteni tudom benned: a bõséges reggeli fontos! Vacsorára nem fontos meleg ételt enni, ez szokás kérdése, attól függ, mit hozunk a családból.

A hal nagyon fontos lenne (tengeri hal és busa), mert a bennük lévõ esszenciális zsírsavak segítik a szív- érrendszeri betegségek kialakulásának gátlását. Ezen kívül a hal az egyetlen étel, ami képes emelni a vér "jó" koleszterin szintjét (HDL-koleszterint). A halon kívül csak a vörösbor tudja ezt. Ezért ha nem eszel halat, mindenképp javaslom a többszörösen telítetlen zsírsavak pótlását (EPA, HDA- omega 3-as zsírsavak - biztos találsz ilyen étrendkiegészítõt).

Olyan zabpelyhet válassz, ami natúr. Ne legyen benne hozzáadott cukor. Ha a Vitalis ilyen, akkor nyugodtan használd azt. Ha cukros, akkor felejtsd el, ha fogyni akarsz.

Remélem segítettem a válaszaimmal, ha lesz még kérdésed írj!

Üdvözlettel,

Varga Anna