Kérdés:

Immáron a második szakaszba léptem a Súlykontroll programban, az elsõ 7 napos szakaszban 3 kg-t fogytam, és már azóta is lement további 1 kg 4 nap alatt. :) Szeretnék most már reggelire egy-egy szelet kenyérfélét is elfogyasztani. A második szakaszban a Súlykontroll Indexek alapján már megengedett a korpás kifli, zsemle, és kenyér is. Én házilag sütöm a kenyeret, tudna esetleg nekem ajánlani egy receptet hozzá? Neten ugyanis a grahamliszttõl elkezdve a teljes kiõrlésû liszt+sima liszt+korpa keverékig minden elõfordult a receptekben. Nem szeretném a nem megfelelõ kenyér fogyasztásával elrontani az eddigi edményeimet.

Válasz:

A kenyér tulajdonságainak kialakításában fontos szerepet játszik a liszt fajtája. A búzaliszt úgynevezett sikérképzõ fehérjéket tartalmaz, amelyek nagyban befolyásolják a kenyér állagát. Jó példa erre a rozsliszt, melynek fehérjéi nem sikérképzõek, ezért a belõle készült kenyér kevésbé rugalmas, tömöttebb, és sûrûbb, mint a búzalisztbõl készült kenyér. A sötétebb színû kenyerek, zsemlék és kiflik emészthetõsége kisebb, mint a fehéreké, ugyanakkor több vitamint, ásványi anyagot és rostot tartalmaznak. Emiatt a gabonafélék és termékeik közül a „fehérek" helyett a teljes õrlésû, vagy korpával dúsítottakat, illetve a zab alapú készítmények fogyasztását javasoljuk.
A kenyerek összetételére vonatkozóan tehát a következõket érdemes szem elõtt tartani:
- ne tartalmazzon búzalisztet, vagy csak elenyészõ mértékben - a teljes kiõrlésû változatát
- elsõsorban olyan lisztet használj fel, amely kevésbé emeli meg a vércukorszintet, azaz kisebb a glikémiás indexe (durumliszt, zabliszt, és ezek teljes kiõrlésû változatai)
- változatosabbá teheted a kenyeret azzal, ha a „natúr" változaton kívül kipróbálod pl. olajos magvakkal vagy szárított zöldségekkel, fûszerekkel is