Kérdés:

Nemrég határoztam el, hogy egészségesen fogok élni, egészségesebb ételeket enni, és mozogni. Olvastam a súlykontrollról és követni szeretném, azonban a munkahelyemen napközben nincs nagyon lehetõségem enni, csak reggel és este. Tudnál nekem tippeket adni, hogy miket vihetnék magammal, amit napközben is nyugodt szívvel fogyaszthatok és egészséges?

Válasz:

Minden sikeres fogyókúra alapja, hogy ne érezzünk éhséget, és ne kényszerként éljük meg a kialakított étrendet. Ennek egyik fontos alapköve, a helyes étkezési ritmus kialakítása. Az ajánlás egyszerû: együnk naponta öt alkalommal. A megvalósítás annál nehezebb. Rengeteg akadályba ütközhet ennek betartása: rohanó életmód, az élet minden egyéb területén jellemzõ rendszertelenség (üzleti vacsorák, túlóra, stb.), vagy egyszerûen az eddig berögzült rossz szokások (nem reggelizünk, legfeljebb egy kávét iszunk). Aki azonban tényleg elhatározta, hogy megváltoztatja életmódját, céljának eléréséhez meg kell oldania ezt a problémát is. Próbálok egy-egy egyszerû ötlettel segíteni abban, hogyan fogjunk hozzá a megvalósításához:
- Ha reggel egyáltalán nem vagyunk éhesek, elõzõ este (vagy aznap reggel, mindenkinél a rendelkezésére álló idõtõl függõen) csomagoljuk el a reggelire szánt ételt. Mire beérünk a munkahelyre, sokszor eltelik annyi idõ, hogy már tudunk reggelizni.
- Tervezzük meg elõre étrendünket, ne az éppen aktuális lehetõségekre bízzuk, hogy be tudjuk-e tartani a „diétát". Sokszor juthatunk olyan helyzetbe, hogy nincs bolt a közelben, a büfé választéka nem megfelelõ, ezért megvesszük a rántott húsos (zöldség nélküli) fehér zsemlés szendvicset. Sokan ezzel elhessegetik a saját felelõsségüket, mondván: „nem volt más lehetõségem, meg kellett vegyem, mert ennem kellett valamit". Ezt a csapdát a tervezett étrenddel elkerülhetjük. Tehát, ha már a reggelit megoldottuk csomagolással, könnyedén megtehetjük, hogy gondolunk a tízóraira és uzsonnára is. Mivel ezek úgynevezett kisétkezések, nem kell óriási lakomákra gondolni, elég, ha éppen egy-egy gyümölcsöt vagy egy pohár joghurtot, esetleg három dkg mandulát vagy pisztáciát rágcsálunk el. Ez pedig nem igényel nagy elõkészületet.
- Az ebédünk már nehezebb eset. Kevesen vannak olyan szerencsés helyzetben, hogy otthonról hozzák magukkal a házilag elkészített, ismert alapanyagokból álló ebédrevalót és munkahelyükön megmelegíthessék. Fontos, hogy térképezzük fel, milyen lehetõségünk van meleg étel fogyasztására. Ma már sok ételszállító cég nagy választékból rendelhetünk, különbözõ áron juthatunk az ebédünkhöz. Ha valaki így sem tud meleg ételhez jutni, akkor olyan tápláló ebédet érdemes készíteni magának, amely garantálja, hogy estére nem lesz farkaséhes, mert ellenkezõ esetben nagyon megnehezíti magának a „diéta" betartását. Sajnos gyakori hiba, hogy napközben nem eszünk, és este kipakoljuk a hûtõ egész tartalmát. És sajnos este kevésbé vagyunmár aktívak, nem mozogjuk le az extra bevitelt, ami így könnyebben lerakódik.

Ötletadónak érdemes megnézned a honlapon a mintaétrendeket is.