Kérdés:

A táplálkozásomra igen nagy hangsúlyt fektetve és különbõzõ cikkeket olvasva próbálnék választ találni néhány olyan kérdésemre amelyek a gyümölcsök étrendbe való beillesztésére vonatkoznak, de eddig nem sikerült pontos választ kapnom rájuk. Annyit még hozzátennék, hogy a gyümölcs nálam nem a banánt jelenti(nem is szeretem, ami azt illeti), inkább a nyári-õszi gyümölcsökre gondolok (õszibarack, áfonya, málna, szeder, szõlõ, szilva, sárgabarack stb...):

1. Igaz-e az, hogy gyümölcsöt inkább reggel,- vagy a délelõtti órákban jó fogyasztani. Jelenti-e ez azt hogy délután/este már nem ajánlott a cukortartalom miatt? Akkor is így van-e ha a vacsora helyett mondjuk gyümölcsöt kívánok?

2. Egyszerre csak egyféle gyümölcsöt lehet fogyasztani, vagy egy vegyes gyümölcsökbõl álló salátával is könnyen megbírkózik a szervezet?

3. Mi a helyzet a gyümölcs és más ételek kombinálásával? Gondolok a tejes-joghurtos turmixokra, a müzli-gyümölcs kombóra, vagy ha esetleg húshoz, netán gabonához fogyasztom?

4. Lehet-e gyümölcsbõl túl sokat enni? Tudom, hogy az egész napra összesített kalóriamennyiség számít, de ha mondjuk fogyásról beszélünk mi a maximum fogyasztandó/ható?

5. Az idõnként beikattott gyümölcsnapnak van-e bármilyen hatása akár a fogyókúra, akár az egészséges életmód szempontjából, vagy az ún. méregtelenítés az emberi szervezet számára fölösleges teher, hiszen a szervezetünk (jó esetben) ezt eleve elvégzi?

Elõre is köszönöm a válaszokat! :)

Válasz:


Jó sok kérdés, és mindrõl napokat tudnék beszélni. :)
Igyekszem röviden, lényegre törõen leírni, és nem kihagyni semmit.

1) Egyes irányzatok szerint nem mindegy, hogy délelõtt vagy délután eszünk gyümölcsöt, sok esetben délután/este tiltják vagy az összes, vagy csak egyes gyümölcsök fogyasztását. Ezt az elvet eddig táplálkozástudományi kutatás nem igazolta, de ez még nem jelenti azt, hogy mindenképpen téves az elgondolás.
Én azt gondolom, hogy önmagában egy-egy élelmiszercsoport nem tehetõ felelõssé abban, hogy hízást okoz, ez mindig az adott étrend egészén múlik. Ezért nem gondolom úgy, hogy a gyümölcsöket este tiltani kellene, sõt, sokszor jó hatású lehet egy-egy gyümölcsnap is, és nyugodtan lehet este gyümölcsöt enni vacsora helyett, ha az ember úgy kívánja. A gyümölcsök táplálkozás-élettani pozitív hatásai megkérdõjelezhetetlenek. Mivel az átlag lakosság kevesebbet fogyaszt belõle, mint amennyi az egészség fenntartásához szükséges lenne, nem helyes irány a további csökkentés felé való terelés. Emellett viszont azt is érdemes tudni, hogy vannak emberek, akik a szénhidrátok csökkentésével, de vannak olyan emberek is, akik a zsiradékok mennyiségének csökkentésével tudják elérni az áhított célt - nem vagyunk egyformák. Mindkét esetben egy dolog hozza az eredményt: a napi energiabevitel csökkentése. Ha azt tapasztaltad, hogy a zsírszegény étrend tökéletesen bevált neked, akkor felesleges a gyümölcsöket is megszorítanod. Ha viszont az a tapasztalatod, hogy a szénhidrát minõségi változtatása, és mennyiségének csökkentése után éred el a célod könnyebben, akkor lehetséges, hogy nálad mûködik a „délután ne egyél gyümölcsöt" elv. Ha ez utóbbi az igaz rád, akkor mindenképp figyelj oda, hogy délelõtt elegendõ mennyiségû gyümölcsöt fogyassz.


2) Nyugodtan lehet többféle gyümölcsbõl készült salátát is enni, egy egészséges szervezetnek ez nem okoz problémát.


3) Lehet enni müzlivel, egyéb gabonával, joghurttal és hússal is.


4) Fogyókúra esetén 2 gyümölcsöt nem szoktak ajánlani: banán, szõlõ. Ezek nagy mennyiségû energiát, és több szénhidrátot tartalmaznak, mint a többi gyümölcs. Normál, egészséges étkezés esetén napi 5 alkalommal szokták ajánlani a gyümölcs ÉS zöldség fogyasztást. Az egészségmegõrzõ napi mennyiséget 40 dkg zöldség/gyümölcsben határozták meg, de betegségmegelõzésre (pl. daganatos megbetegedések megelõzésére) napi 80 dkg zöldség/gyümölcsöt ajánlanak a táplálkozástudományi szakemberek. Ha gyümölcsnapot tartasz, akkor napi 1, de akár 1,5 kg-t is elfogyaszthatsz, 5-6 alkalomra bontva. A fogyókúrában tényleg az a lényeg, hogy a napi elfogyasztható energiamennyiségbe férjen bele az ember, tehát nincs olyan meghatározás, hogy lenne napi felsõ határa a gyümölcsfogyasztásnak. Viszont - mint mindenre - a gyümölcsökre is vonatkozik az arany középút elve, azaz nem jó semmit túlzásba vinni: se túlzottan lecsökkenteni, sem túlzott mennyiségben fogyasztani.


5) Akár heti 1 gyümölcsnap is beiktatható az egészséges életmódba. llyenkor a szervezetnek nem kell zsírt és szinte fehérjét sem emésztenie, ami azt jelenti, hogy ezzel terhermentesítjük az emésztõrendszer egy részét. A gyümölcsök ellátnak minket az egészséghez elengedhetetlen anyagokkal: a gyümölcscukron kívül rengeteg folyadék, ásványi anyag, vitamin, fitonutriens és rost kerül a szervezetbe. Szervezetünk egészséges mûködés esetén elvégzi a méregtelenítést, tehát a gyümölcsnap nem szó szerinti méregtelenítés, hanem ilyenkor a szervezetünk egy idõre „fellélegzik", hiszen jóval kevesebb munka hárul az emésztõrendszerre. Egészséges étkezés szempontjából mindössze ennyi a jelentõsége. Fogyókúra szempontjából: önmagában a gyümölcsnap sem okoz csodákat, viszont erõsítheti az elhatározást, akaratot, kitartást, és az önbecsülésünket, ami egyértelmûen alapja a fogyókúrának. Egy véghezvitt gyümölcsnap után mindenre képesnek érezzük magunkat, és sokkal könnyebb utána fogyókúrás étrendet tartani, hiszen nincs akkora tilalmakkal tele, mint maga a gyümölcsnap. Ha ebbõl a szempontból nézzük, akkor a gyümölcsnap nagyon jó hatású a fogyókúrára, de nem szabad azt várni tõle, hogy 1 nap alatt több kg-t is leadunk a segítségével. Akár kompenzációra is használható, pl. egy születésnapi dinom-dánom után segíti a szervezetet másnap regenerálódni, és a lelkünket is könnyíti, hogy mindent megtettünk, hogy ne rakódjon le a kilengés miatt behabzsolt fölös energiamennyiség. Azonban vigyázni kell vele, nem szabad rendszert csinálni a „vétkezés/kompenzálás"-ból, mert az hosszútávon egyértelmûen megterheli szervezetünket, és lelkünknek sem tesz túl jót.


Remélem minden kérdésedre válaszoltam. :) Ha felmerül még benned más kérdés is, írj!